Wpadka przy nowym przystanku SKM. Gdzie leży Stare Miasto?

Pierwszego kwietnia otwarto przystanek SKM Śródmieście. Niestety, władze Szybkiej Kolei Miejskiej nie ustrzegły się poważnych blędów.

Chociaż plany budowy przystanku SKM poniżej obecnej Al. Armi Krajowej sięgają lat 70. to dopiero teraz zostały zrealizowane. Budowniczowie jednak nie we wszystkim się popisali. Przy wejściu znajduje się piktogram kierujący na Stare Miasto, natomiast na grafice widać...Główne Miasto. 

Błąd ten jest często powtarzany nawet przez samych gdańszczan. Turystyczne serca większości polskich miast nazywane są starymi, lub w języko potocznym "starówką". W przypadku Gdańska jest to jednak poważny błąd rzeczowy. 

Przez Stare Miasto przepływa Kanał Raduni i jego dwoma najbardziej charakterystycznymi budynkami są kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Wielki Młyn. Tymczasem Główne Miasto to właśnie widoczne na piktogramie "serce" miasta z ulicą Długą, Ratuszem Głównomiejskim czy Bazyliką Mariacką. Różnica jest też w odległości od stacji, o ile do Głównego Miasta dojdziemy z przystanku SKM Śródmieście po zaledwie 500 metrach, o tyle do Starego Miasta dzieli nas prawie 1,5 km. Błąd więc może nie tylko spowodować dalsze powtarzanie błędnych określen na dzielnice historycznego Śródmieścia, ale nawet spowodować zabłądzenie turysty. 

Tagi: