28 marca 1945 - polska flaga nad Dworem Artusa

28 marca 1945 roku Sowieci zdobyli centrum Gdańska a na Dworze Artusa polscy żołnierze zawiesili biało – czerwoną flagę.

W poniedziałek, 26 marca Rosjanie zajęli Migowo, Emaus i Piecki oraz Orunię. Dzień później Niemcy poddali Wrzeszcz, Nowy Port, Stocznię Schichaua i Wyspę Ostrów.  27 marca sowieci rozpoczęli nawałą artyleryjską przygotowanie do głównego szturmu na miasto. Na głównym kierunku natarcia - od strony Wrzeszcza, w okolicach Bramy Oliwskiej, Niemcy utworzyli silną pozycję ryglową, siłami pozostałości kilku dywizji piechoty, oraz resztek 4. dywizji pancernej. Podczas nawały ogniowej, 27 marca, od odłamku rakiety z „Katiuszy”, generał Clemens Betzel.  Szturmem na ścisłe centrum Gdańska, który rozpoczął się 27 marca dowodził inny znany generał – tym razem sowiecki - Paweł Batow. Podczas ulicznych walk 28 marca jednostki 65. armii radzieckiej zajęły rejon Dworca Głównego, przedwojenny gmach Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej przy obecnej ul. Nowe Ogrody, oraz sąsiednie więzienie. Dołączył do nich nacierający od strony Wrzeszcza pluton czołgów i batalionów fizylierów pod dowództwem por. Waltera z 1. Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte. Przez kilka godzin niewielki oddział Niemców z armatą przeciwlotniczą bronił się w okolicy Gazowni. Zajęto Biskupią Górkę, Chełm, Suchanino. Oddziały radzieckie dotarły do Motławy, na ruinach Dworu Artusa polscy żołnierze, którzy przyjechali tu na czołgach z Gdańska, zawiesili biało-czerwoną flagę. Już podczas walk Niemcy zaczęli wycofywać swoje oddziały za Motławę.Jedyna droga ucieczki z centrum Gdańska prowadziła teraz przez Długie Ogrody, Stogi, do ciągle działającego promu w Sobieszewie. Na ulicach centrum pozostało bardzo wiele czołgów i dział pancernych obu stron. Część zniszczona została podczas walk. Inne pozostawili Niemcy z braku paliwa. Wojska niemieckie broniły się jeszcze na Stogach, Westerplatte i w rejonie twierdzy Wisłoujście, odcięte oddziały trwały jeszcze w umocnieniach Biskupiej i Gradowej Górki oraz Bramy Oliwskiej. 29 marca trwały jeszcze walki z odciętymi punktami oporu w centrum. 30 śródmieście zostało oczyszczone z Niemców. Tego dnia proklamowano także powołanie Województwa Gdańskiego.

(red.) oprac. BG fot. Pinterest

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: