Muzeum Archeologiczne w Gdańsku: Zapatrzeni w niebo Dogonowie

Od 30 marca 2018 roku w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku - a konkretnie w Domu Przyrodników będzie mozna oglądać wystawę czasową pt. Zapatrzeni w niebo. Dogonowie i ich sztuka.
 
Jej bohaterami są Dogonowie – lud zamieszkujący południowo-centralną część Republiki Mali. Opowieść o Dogonach, ich religii, wiedzy kosmogonicznej i mitologii osnuta jest wokół sztuki, uznawanej za jedną z bardziej autentycznych i nieskażonych wpływami europejskimi.
Lud ten, posiadając dużą znajomość planet i gwiazd, przechowuje w swojej tradycji ezoteryczną wiedzę na temat powstania wszechświata, Ziemi i pochodzenia swoich przodków. Od lat fascynuje zarówno uczonych, jak i podróżników.
 
Głównym materiałem dogońskich artystów jest drewno. Wśród obiektów sztuki dogońskiej zwracają uwagę maski związane z ceremonią pogrzebową dama. Są one odbiciem świata znanego Dogonom. Najważniejsze znaczenie ma jednak ich kontekst duchowy i wymowa symboliczna ukryty w formie. Pośród przedstawień figuralnych dominują wyobrażenia przodków, prawdziwych i mitycznych. Dogonowie zazwyczaj przedstawiają postacie ludzkie w sposób uproszczony. Wśród wizerunków antropomorficznych na uwagę zasługują figury kobiet z dziećmi, które odnoszą się do pramatki, nawiązują też symbolicznie do niezwykle cenionej w Afryce miłości macierzyńskiej i kobiecej
płodności. W twórczości Dogonów pojawiają się też wyobrażenia zwierząt, zwłaszcza tych szczególnie ważnych w ich mitologii: krokodyla, szakala obdarzonego darem jasnowidzenia, żółwia i dzioborożca.
 
Zabytki prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obiekty zostały pozyskane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kolekcje muzealne” oraz środków finansowych budżetu Województwa Zachodniopomorskiego w 2017 roku.
 
miejsce: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku, Dom Przyrodników, ul. Mariacka 25/26
termin wystawy: 30.03.2018-8.07.2018
wernisaż wystawy: 29 marca 2018 (czwartek), godz. 13.00
kuratorzy: Ewa Prądzyńska (Muzeum Narodowe w Szczecinie), Elżbieta Kołosowska (MAG)
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: