„Naród i rewolucja" w cyklu Gdańskich Debat Obywatelskich

Jak opisać dzieje Polski, która powstała w 1918 r., i tej, którą powstała po 1989 r.? Czy jako naród mamy w sobie rewolucyjną iskrę? Próby odpowiedzi na te pytania podejmie się 13 marca 2018 r. o godz. 18.00 profesor Andrzej Leder, który będzie gościem kolejnej Gdańskiej Debaty Obywatelskiej. Na otwarte spotkanie zapraszamy tradycyjnie do Ratusza Głównego Miasta (ul. Długa 46/47).

 – Profesor Andrzej Leder to autor jednej z najbardziej interesujących publikacji ostatnich kilku lat. Książka „Prześniona rewolucja", wydana w 2015 r., została nominowana do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego. Tytułowa rewolucja zmieniła całkowicie tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa. Zmieniła także mentalność Polaków wcześniej określoną przez wieś i folwark, hierarchię stanową i analfabetyzm. Świadomość dokonania się tego przewrotu pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej – mówi Wojciech Duda, koordynator Gdańskich Debat Obywatelskich.

Spotkanie z Andrzejem Lederem to piąte z jedenastu otwartych spotkań gdańszczan z historią Polski w ramach Gdańskich Debat Obywatelskich. To kluczowy element obejmującego województwo pomorskie programu Niepodległa 1918–2018, czyli obchodów setnej rocznicy odzyskania w 1918 r. przez Polskę suwerenności. Każde spotkanie podzielone jest na dwie części: wykładową i debatę sensu stricto, podczas której głos zabiera publiczność, mogąca wejść w dyskurs z prelegentem. Zaproszeni goście: historycy, działacze społeczni, dziennikarze przybliżają słuchaczom najważniejsze aspekty związane z odzyskaniem niepodległości oraz z dziedzictwem stu lat suwerenności państwa.

 

Debaty moderuje Jerzy Sosnowski. Odbywają się one tradycyjnie w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta. Wstęp jest bezpłatny. Spotkanie będzie transmitowane przez portal Gdańsk.pl.

Więcej informacji i zapisy wcześniejszych debat są dostępne na stronie: http://www.gdansk.pl/niepodlegla

Program kolejnych debat:

  • 10 IV 2018: Mity polityczne – wczoraj i dziś (Marcin Napiórkowski)
  • 8 V 2018: Maj 1926 – utracone szanse polskiej demokracji (Wiesław Władyka)
  • 12 VI 2018: Obywatele RP. Swoi i obcy (Krzysztof Czyżewski)
  • 11 IX 2018: Kościół w Polsce (Adam Szostkiewicz)
  • 9 X 2018: Dziedzictwo i nowoczesność. Polska i Polacy 1918 – 2018 (Stefan Chwin)
  • 6 XI 2018: 1918 – 2018 – Kultura polska w kulturze świata (Krzysztof Pomian)
  •  

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: