Ma ponad 200 lat zobacz niezwykły nabytek muzeum w Człuchowie

Kusza myśliwska z XVIII wieku to najnowszy nabytek człuchowskiego Muzeum Regionalnego. Eksponat niebawem zostanie zaprezentowany publiczne na jednej z wystaw.

Obiekt jest wyjątkowy ze względu na stan jego zachowania oraz sposób zdobienia. Wykonano go zgodnie z dawną sztuką. - Kusza została wykonana z drewna orzechowego, zdobiona płytkami rogowymi. Mamy tutaj ornamenty kwietne, ale również geometryczne i orzech jest również wykonany z rogu - mówi Krzysztofa Monikowska, dyrektor Muzeum Regionalnego w Człuchowie. Kusza myśliwska nie przez przypadek znalazła się na człuchowskim zamku. Najnowsze badania archeologiczne pozwalają przypuszczać, że to właśnie tutaj za czasów krzyżackich, znajdował się duży zakład produkujący tego typu broń. Świadczą o tym znalezione w okolicach warowni średniowieczne elementy niezbędne do budowy kusz. Broń będzie kolejnym zabytkiem, który na stałe dołączy do zbiorów człuchowskiego muzeum. Na wystawie będzie można ją oglądać już latem.

(Red.) fot. www.człuchów.eu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: