"Niebo polskie" na inaugurację niepodległej w Gdańsku

Niebo Polskie, Gimnazjum Polskie, Struk, Adamowicz, Wolne Miasto Gdańsk, Północna.tv, Strefahistorii.pl

"Niebo polskie"to legendarne malowidło, które znajdowało się w auli Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku. „Niebo” zniszczyli w 1939 roku Niemcy. W stulecie niepodległości wróci w wyremontowanym budynku dawnego gimnazjum.

Imponujące malowidło, sławiące w nieprzyjaznym Wolnym Mieście Gdańsku potęgę Rzeczpospolitej, wykonane zostało przez Bolesława Cybisa i Jana Zamoyskiego. Miało przeszło 108 m kwadratowych. W środku znajdowała się postać Polonii, otoczona wieńcem innych symbolicznych figur. Oś podłużna wykreślona została przez umieszczone "opozycyjnie" wydłużone postacie geniuszów Pokoju i Wojny; oś poprzeczna przez postacie geniuszów Nauki i Sztuki. Krzyż, zaakcentowany przez te osie, ujęty jest w wieniec kształtu elipsy, złożony z figur symbolizujących dzielnice Polski. Cztery rogi prostokąta plafonu zapełniono postaciami symbolicznymi pór roku. Malowidła na plafonie uzupełniały freski na ścianach. Umieszczono je nad boazerią, w wąskich, przerywanych pasmach. Obrazy pokazywały drogę Wisłą z Krakowa przez Sandomierz, Kazimierz, Warszawę, Toruń do Gdańska oraz koleją z Katowic przez Poznań, Gniezno, Kruszwicę, Bydgoszcz do Gdyni. Prace nad malowidłem rozpoczęły się na początku 1938 roku.

Na pracami odtwarzającymi "Niebo Polskie" czuwa obecnie prof. Jacek Zdybel. Pod jego okiem renowację wykonują studenci Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

W 2018 roku świętujemy stulecie Niepodległości Polski. To wyjątkowy jubileusz, upamiętniający odzyskanie przez nasz naród wolności po 123 latach zaborów. Projekt „Pomorskie drogi do Niepodległej”, prowadzony przez Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Gdańska, opowiadać ma przez kolejne dwa lata o tym, jak nasz region przed stuleciem włączał się w granice Polski. Projekt ma charakter otwarty i do udziału w nim zaprosiliśmy samorządy i instytucje z całego Pomorza.

(Red.) fot. mat. prasowe

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: