Legendarny Miś Wojtek dorobił się swojej planszówki

We wtorek, 20 lutego w Szkole Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej 8 w Gdańsku o 10:50 odbędzie się premierowy pokaz gry planszowej "Miś Wojtek". Gościem specjalnym wydarzenia będzie pani minister Anna Maria Anders, córka dowódcy 2. Korpusu Polskiego, gen. Władysława Andersa.
 
Pomysł młodzieży
Ola i Magda Gąsiorek, uczennice wrocławskiej szkoły podstawowej, sporządziły własną grę planszową, wykorzystując wojenną odyseję 2. Korpusu Polskiego (PSZ) gen. Andersa, w którym swoją wojskową służbę odbył niedźwiedź Wojtek. Karol Madaj, projektant gier edukacyjnych Biura Edukacji Narodowej IPN, podchwycił ideę i we współpracy z młodymi pomysłodawczyniami opracował profesjonalne zasady gry, która obecnie wchodzi na rynek. Uczestnicy gry podążają po planszy szlakiem 2. Korpusu, poznając realiach, życie codzienne i żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych z gen. Władysławem Andersem na czele. To właśnie dlatego miejscem gdańskiej premiery jest szkoła podstawowa, której patronem jest gen. Anders.
 
Premierowe pokazy gry odbyły się też w Polskiej Szkole im. Gen. Andersa w Chicago oraz w Szkole Podstawowej nr 63 we Wrocławiu, czyli w placówce, w której narodził się pomysł gry.
 
Pierwsza część premiery skierowana będzie do dziennikarzy, nauczycieli i edukatorów, którzy z pomocą gry chcieliby zainteresować młodzież losami żołnierzy gen. Andersa, a następnie odbędzie się pokaz dla dzieci, podczas którego uczestnicy zapoznają się z historią misia Wojtka oraz sprawdzą, jak gra wygląda w praktyce.
 
Historia Wojtka
Akcja edukacyjnej gry planszowej „Miś Wojtek” rozpoczyna się we wrześniu 1939 r., kiedy Polskę zaatakowały nazistowskie Niemcy i Związek Sowiecki. Z terenów okupowanych przez ZSRS wywieziono wówczas tysiące polskich rodzin pociągami w głąb Rosji.
 
W 1941 r. Niemcy nieoczekiwanie napadły na Związek Sowiecki. Wtedy Józef Stalin wyraził zgodę, aby z wywiezionych i osadzonych w obozach pracy Polaków utworzyć polskie wojsko. Po pogorszeniu się stosunków polsko-sowieckich w marcu 1942 r. polscy żołnierze i cywile pod wodzą gen. Andersa opuścili ZSRS, aby wesprzeć siły brytyjskie w walce z Niemcami.
 
W drodze do Iranu wyniszczeni i wygłodzeni uciekinierzy ze Związku Sowieckiego kupili od przygodnie napotkanego chłopca małego niedźwiadka. Nadali mu imię Wojtek i wcielili do polskiego wojska. Wojtek przeszedł z żołnierzami cały szlak bojowy. Dzielił ich dole i niedole, radości i smutki, dając im wiele okazji do uśmiechu i pomagając w potrzebie. Pilnował wyposażenia, a w czasie słynnej bitwy o Monte Cassino donosił żołnierzom amunicję.
 
Wyjątkowa gra w ofercie IPN
„Miś Wojtek” to rodzinna gra planszowa, przeznaczona zarówno dla młodszych, jak i dla starszych graczy. Podobnie jak w przypadku kilkunastu pozostałych gier IPN do rozpoczęcia rozgrywki nie jest wymagana żadna wiedza. Losy tytułowego niedźwiedzia i jego opiekunów poznaje się podczas zabawy. Wszystkie elementy gry są dwujęzyczne, polsko-angielskie; IPN ma nadzieję na dobry odbiór gry także poza Polską, jak to miało miejsce w przypadku takich wcześniejszych gier, jak „Kolejka” czy „303”.
 
 Więcej informacji o grze można znaleźć na stronie: www.pamiec.pl/gry
 
 Grę można kupić w księgarniach IPN, w sieci księgarni partnerskich oraz w dobrych sklepach z grami planszowymi.
info/foto: IPN

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: