Muzeum Gdańska zastąpi Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska z dniem 30 stycznia 2018 r. zmienia nazwę na Muzeum Gdańska. Do dotychczasowych ośmiu oddziałów Muzeum przybędą też dwa oddziały, tj. Kuźnia Wodna w Oliwie oraz… Muzeum Gdańska, nad którym muzealnicy rozpoczynają prace koncepcyjne. Od 1 lutego br. Muzeum udostępni internautom nową witrynę internetową.

Skracanie nazwy muzeów to trend. Przykładem może dawne Muzeum Historyczne Miasta Stołecznego Warszawy, które zmieniło nazwę na Muzeum Warszawy, czy Muzeum Historii Żydów Polskich, które przyjęło nazwę Muzeum Polin. Zmiana czeka także Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, w tym wypadku Muzeum Kraków. W Gdańsku taka zmiana wchodzi w życie z końcem stycznia 2018 r.

Z przeszłością ku przyszłości

Nestorka polskiego muzealnictwa księżna Izabela Czartoryska, w pierwszym na ziemiach polskich muzeum – w Świątyni Sybilli w Puławach, umieściła w 1801 roku napis „Przeszłość-Przyszłości”. Zrobiła to z przekonania, że zachowywanie pamiątek po dawnej świetności będzie pomocne i ważne w przyszłości, niezbędne do przypominania zamierzchłej wielkości i inspiracją do prób budowania tej wielkości na nowo.

– Muzeum Gdańska będzie nie tylko opowiadać o zamierzchłej przeszłości i opiekować się zabytkami. Zmiana nazwy reorientuje strategię naszego działania, stawiając w centrum miasto i jego mieszkańców. Po to prezentujemy nasze eksponaty i zakupujemy, albo otrzymujemy nowe. Bez przeszłości nie ma tożsamości, którą chcemy pokazać gdańszczanom i turystom odwiedzającym nasze miasto. Bez przeszłości nie możemy patrzeć w przyszłość. Chcemy, aby nowe muzeum podejmowało się także mówienia o takich tematach w swojej działalności w zakresie charakterystycznym dla instytucji kultury – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Dwa nowe oddziały

Uchwalony 18 grudnia 2017 r. na Sesji Rady Miasta nowy statut Muzeum nabrał mocy prawnej 14 dni po wpisaniu go do Dziennika Urzędowego Wojewody Pomorskiego, czyli 15 stycznia 2018. Muzeum Gdańska przybędą dwa nowe oddziały: Kuźnia Wodna w Oliwie oraz Muzeum Gdańska. Ten pierwszy zostanie udostępniony czasowo jeszcze w tym roku. Tym samym instytucja będzie składała się z 10 placówek muzealnych.

– Kuźnia Wodna w Oliwie wymaga dalszych prac zabezpieczających. W ubiegłym roku GZNK zabezpieczył obiekt przed zalewaniem w wyniku nadmiernych opadów. Muzeum musi dokończyć wymianę dachu. Z tego względu obiekt będzie można zwiedzić tylko podczas specjalnych wydarzeń. W zeszłym roku Kuźnię otworzyliśmy na Noc Muzeów i na Święto Niepodległości. W tym roku będziemy w stanie udostępnić to miejsce kilka razy w czasie letniego sezonu turystycznego – mówi Waldemar Ossowski.

Drugi z oddziałów powstanie w ciągu kilku lat. Mowa tu o Muzeum Gdańska, przyszłej siedzibie głównej, które ma powstać przy ulicy Rycerskiej. Do końca czerwca 2018 r. ma zostać rozstrzygnięty konkurs architektoniczny organizowany przez Urząd Miejski w Gdańsku. W tym samym czasie Muzeum ma wypracować scenariusz wystawy stałej. Wzorem Muzeum II Wojny Światowej nowa placówka przyciągnie tłumy zwiedzających.

W 2017 r. 8 oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, tj. Muzeum Bursztynu, Ratusz Głównego Miasta, Dom Uphagena, Dwór Artusa, Twierdzę Wisłoujście, Wartownię nr 1 na Westerplatte, Muzeum Nauki Gdańskiej oraz Muzeum Poczty Polskiej odwiedziło blisko 380 tys. osób. Był to trzeci, najlepszy wynik frekwencyjny na Pomorzu i drugi w Gdańsku.

Nowe Muzeum - nowe www

Od 1 lutego 2018 r. zostanie udostępniona nowa strona internetowa. Pod jednym adresem www.muzeumgdansk.pl internauci znajdą się 3 serwisy: stronę muzeum oraz dwa portale: z dziedzictwem materialnym i niematerialnym. Strona będzie zawierała podstawowe informacje, planer wizyt w oddziałach Muzeum, moduł rezerwacji lekcji muzealnych oraz historię Gdańska i wiele innych mniejszych rozwiązań. Na portalach „dziedzictwo-gdansk” zostaną umieszczone archiwalne zdjęcia, zdjęcia zabytków oraz nagrania audio dotyczące powojennej historii Gdańska oraz scenariusze zajęć edukacyjnych. Wszystkie materiały będzie można użytkować bezpłatnie w celach niekomercyjnych. Plany muzealników sięgają jednak nieco dalej.

– Chcemy, aby nowa strona żyła, oraz by ludzie na nią chętnie zaglądali, a także dodawali własne treści. Takie funkcje będzie posiadał portal dziedzictwa materialnego, poprzez który będzie można zgłosić chęć przekazania muzeum obiektu w celu jego digitalizacji. Każdy obiekt spełniający przewidziane kryteria zostanie umieszczony na portalu wraz z informacjami o darczyńcy, jeśli tylko ten ostatni wyrazi na to zgodę. Oryginalny przedmiot zostanie zwrócony właścicielowi – deklaruje dyrektor Muzeum Gdańska.

W 2018 r. Muzeum Gdańska zwróci się do gdańszczanek i gdańszczan z prośbą o przekazywanie przedmiotów związanych z historią swojego miasta.

fot. Dariusz Kula/Muzeum Gdańska 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: