Oświetlony zabytek i mroczne piwnice

XVII wieczny kościół w Czapielsku zyskał nowe oświetlenie. To kolejna zabytkowa świątynia w tej gminie, która zyskała większy blask.  To nie jedyne prace inwestycyjne, którym poddawane są nieruchomości wpisane do gminnego rejestru zabytków.

Rozpoczynają się prace związane z montażem oświetlenia przy zabytkowym kościele pw. Św. Mikołaja w Czapielsku. Światło na elewację budynku „rzucać” będzie kilkanaście energooszczędnych lamp. Teren inwestycji znajduje się w granicach obszaru zabytkowego - w rozumieniu ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami. Inwestycja w całości sfinansowana zostanie ze środków gminy w ramach „Programu rozbudowy infrastruktury kultury”.

- Przy kościele w Czapielsku zamontowane zostanie oświetlenie iluminacyjne energooszczędne w liczbie 14 sztuk – mówi Joanna Metzgier, inspektor ds. remontów i infrastruktury UG Kolbudy. – Oprawy doziemne LED,o mocy projektowanej 19W, zostaną rozmieszczone dookoła elewacji budynku. Dodatkowo zamontowane zostaną naświetlacze LED na czterech słupach przed wejściem do kościoła, oświetlające wieżę kościelną i wejście. Wymienione zostaną stare słupy lamp parkowych, a wjazd na parking zostanie doświetlony.

Do całego systemu iluminacji należy również wykonanie przyłącza elektrycznego oraz szafki sterowniczej - która posiada programator astronomiczny, przekaźnik zmierzchowy i sterowanie ręczne - dzięki któremu możliwa będzie regulacja oświetlenia,  według potrzeby użytkownika.
Istniejące od dawna na murku przy schodach wejściowych latarnie zostaną wkomponowane w wykonywaną iluminację kościoła.

- Kościół w Czapielsku to duma nie tylko nasza, ale i całej gminy – słyszymy od jednej z mieszkanek wsi. – Położony na wzgórzu budynek na pewno będzie teraz widoczny z daleka i ładnie wyeksponowany. Bardzo podoba mi się iluminacja jaką zrobiono w Pręgowie. Jeżeli u nas ma to wyglądać podobnie, to z niecierpliwością czekam na końcowy efekt.

Jest duża szansa, że nowa iluminacja rozbłyśnie jeszcze przed świętami wielkanocnymi.

Modernizacja i termoizolacja piwnic szkoły w Buszkowach

Kościół w Czapielsku nie jest jedynym zabytkowym obiektem, w którym gmina Kolbudy realizuje obecnie inwestycje. Trwa również gruntowna modernizacja pomieszczeń piwnicznych w wybudowanym na początku XX wieku budynku Szkoły Podstawowej w Buszkowach.

- Zakres realizowanych w tej chwili prac obejmuje rozbiórkę starej posadzki i pogłębienie piwnicy, aby uzyskać wysokość 2,2 metra – mówi Adam Babkiewicz, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów UG Kolbudy. – Przeprowadzony zostanie również remont instalacji wodno-kanalizacyjnej.  Kotłownia zyska dodatkowe wejście. Ważnym elementem będzie również wykonanie izolacji termicznej i przeciwwodnej posadzki. Kamienie i cegły, z których wykonane są piwniczne ściany zabytkowego obiektu zostaną oczyszczone, uzupełnione i pokryte tzw. pobiałą. W dalszym etapie planujemy również zastąpienie przestarzałego pieca węglowego kotłem gazowym.

(Red.) UG Kolbudy. Fot. Wikipedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/18288-kolbudy-oswietlony-zabytek-mroczne-piwnice-i-swiecacebrzozy