Generał Maczek Holendrzy i nowy czołg

Polski Jeep, Maczek, 1 Dywizja Pancerna, Gondek, muzeum Overloon, Północna.TV, Strefahistorii.pl
Plakaty i informacje o 1 Dyw Pancernej, a już wkrótce także czołg  w barwach polskiej dywizji. W największym muzeum wojny w Holandii i w Bredzie cały czas dbają o pamięć o polskich pancerniakach.
Muzeum w Overloon może pochwalić się jedną z nawiększych w Europie kolekcji pojazdów alianckich. Placówka, położona w Brabancji Północnej, rozpoczęła działalność  w 1946 roku jako Narodowe Muzeum Wojny i Ruchu Oporu. 60 lat później, w 2006 roku, do muzeum dołączono przeniesioną ze Zwijndrechtu kolekcję Marshall Museum i całość nazwano "Liberty Park", a dwa lata temu przemianowano na Muzeum Wojny.  Muzeum jest największą tego typu placówką, poświęconą wydarzeniom II Wojny Światowej w Holandi  co sprawia że w  swoich zbiorach ma ono wiele niezwykłych eksponatów. Muzealnicy zgromadzili tutaj  kilkaset zabytkowych pojazdów wojskowych, ogrom drobniejszych eksponatów, i całą masę zdjęć, makiet, map oraz innych autentycznych dokumentów. Do tych najbardziej znanych, należy z pewnością gigantyczna amerykańska amfibia, czołgi Panther, Renault FT-17 i Sherman, pocisk V-1,. czy bombowiec B-25. W grudniu pozyskano kolejny samolot. Jest nim kultowy, transportowy DC 3 Dakota.
W muzeum, którego ekspozycja jest bardzo chwalona przez polskich internautów, nie brakuje także polskich akcentów. Możemy je znaleźć na profesjonalnych dioramach, wśród eksponatów, a za chwilę także, wśród najcięższych sprzętów należących do muzealnego inwentarza.
Od tego roku zwiedzający Overloon będą mogli zobaczyć czołg, wymalowany w barwy 1 Dywizji Pancernej. Ma to być albo ulubiony czołg Maczka -  Cromwell, albo późniejszy czołg Centurion, który choć opracowany pod koniec wojny, nie wziął udziału w walkach i nie było go w inwentarzu . Polski  Kilka lat temu Królestwo Holandii przekazało do Muzeum Wojska Polskiego jeden z egzemplarzy Centuriona. Warto także pamiętać, że w zespole pracującym nad tym czołgiem znajdował się inżynier Tadeusz” Tadek” Marek, wybitny polski automobilista lat międzywojennych, zwycięzca Rajdu Polski w 1939 roku i twórca legendarnego silnika do samochodów Aston Martin, w tym bondowskiej odmiany DB5. 
Społeczeństwo Holandii buduje Stanisławowi Maczkowi także nowy pomnik.  W październiku  w holenderskiej Bredzie odbył się festyn, promujący jego budowę. W Bredzie znajduje się także Muzeum Generała Maczka, które współorganizuje coroczne obchody wyzwolenia Bredy 29 października. 
W my? Czy pamiętamy o generale? Może warto wrócić do koncepcji przemalowania nieszczęsnego Shermana, zatopionego pod betonem w Muzeum II Wojny Światowej, ( Do T34 się nie czepiamy, bo jest właściwie ustawiony w kontekście), właśnie w barwy 1 Dywizji Pancernej?
 
(Red.) Bartosz Gondek, fot. Wikipedia, Muzeum w Overloon
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: