Była pracowniczka MHMG prosi o pomoc

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska z Polskim Stowarzyszeniem Choroby Huntingtona zaprasza do pomocy Iwonie Trockiej, która pracowała w gdańskim muzeum. Istnieje szansa przedłużenia jej samodzielnego życia, ale potrzebna jest operacja. Każda, nawet symboliczna pomoc ma znaczenie. Całkowity koszt operacji w Gdańsku to 65 000 zł.

Pląsawica Huntingtona to rzadko spotykana choroba o charakterze neurologicznym i genetycznym. Uniemożliwia ona sprawne funkcjonowanie zarówno ruchowe, jak i umysłowe. Jej ofiary dość często sprawiają wrażenie nieobecnych. Ponieważ jest to choroba rzadka, koszty leczenia nie są refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Osoby dotknięte pląsawicą muszą zbierać środki same - głównie dzięki wsparciu rodzin i przyjaciół. Właśnie w takiej sytuacji znalazła się nasza koleżanka z pracy Pani Iwona Trocka, u której obserwowaliśmy postępowanie choroby na przestrzeni kilku minionych lat. Pełna pasji i energii Pani Iwona zmieniła się nie do poznania. 40-latka wymaga stałej opieki, w tym także przyjmowania specjalistycznych suplementów diety - jedynego posiłku, który przyjmuje od dwóch lat za pośrednictwem osób trzecich.

Przypadek Pani Iwony jest jednym z bardziej dramatycznych - nie jest zdolna samej postawić kilku kroków. Dzięki deklaracji pomocy złożonej przez Polskie Stowarzyszenie Choroby Huntingtona pojawiła się nadzieja.

- Istnieje szansa na samodzielność i częściowy powrót Pani Iwony do normalnego funkcjonowania, ale specjalistyczna operacja głębokiej stymulacji mózgu (DBS), która zostanie wykonana w Gdańsku, to koszt 65 000 zł. Część środków na tę operację zbieramy sami wewnątrz naszego Muzeum, a także poprzez Polskie Stowarzyszenie Choroby Huntingtona z siedzibą w Warszawie – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Stowarzyszeniu można przekazać 1 % od podatku. Darowiznę celową, przekazaną na konto PSCH można odpisać od podatku.

Chętnych do okazania serca Pani Iwonie Trockiej prosimy o symboliczną nawet wpłatę na konto:

Alior Bank

46 2490 0005 0000 4600 8805 1930

Polskie Stowarzyszenie Choroby Huntingtona

Ul. Rękodzielnicza 17A

02-267 Warszawa

Tytuł wpłaty: Darowizna dla Iwony Trockiej.

O chorobie i dotkniętych nią ludziach opowiada film dokumentalny przygotowany przez Polskie Stowarzyszenie Choroby Huntingtona:

https://www.youtube.com/watch?v=trhdjxxt77A

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: