Przedwojenny czołg za dwa miliony

Muzeum Wojska Polskiego kupiło sobie przed świętami czołg. Jest to odbudowany przy użyciu oryginalnych podzespołów firmie Panzer-Projekt Grzegorza Klimczaka z Bielska Białej, kultowy przedwojenny 7 TP.'

Transakcja opiewała na kwotę prawie 2 milionów złotych. Nie wiadomo, czy sprzedano znany już egzemplarz, firmowany dotąd przez Fundację Wojskowości Polskiej i powstały w dużej części dzięki poważnemu zaangażowaniu społecznemu oraz z dobrowolnych datków, czy też kolejny egzemplarz, zbudowany z części pracowicie pozyskiwanych przez Panzer – Projekt. 21 grudnia Muzeum Wojska Polskiego wystawiło do wiadomości publicznej zamówienie na czołg. Tydzień później opublikowano je w suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Zamówienie opiewało na czołg 7TP ze zrekonstruowanymi – odbudowanymi elementami konstrukcji. O nabyciu jedynego istniejącego egzemplarza informował już wiceszef MON kilka tygodni temu. Kolejną rewelacją będzie zakup największej kolekcji polskiej przedwrześniowej artylerii. Muzeum Wojska Polskiego posiada już w swoich zbiorach lekką tankietkę TKS.

(Red.) bg. Fot. NAC

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: