Znaleźli prototyp polskiego pistoletu ViS

Najciemniej pod latarnią – chciałoby się powiedzieć. W Muzeum Śląskim w Tychach, przez kilkadziesiąt lat, spoczywał sobie w muzealnej gablotce zaginiony prototyp polskiego pistoletu Vis, którego równocześnie gorączkowo poszukiwali polscy historycy uzbrojenia.

Vis wz 34, był „ogniwem pośrednim pomiędzy wcześniejszą, prototypową wersją – wz 32 a seryjnym wz 35. Wśród znawców i kolekcjonerów był zaginionym jednorożcem. Zachowała się jedynie ilustracja wz 34 w projekcie instrukcji Visa i zamek, odnaleziony w Stanach Zjednoczonych. Leżący sobie przez ten czas spokojnie w gablotce pistolet odnalazł tymczasem Leszek Erenfeicht, znawca broni z Warszawy. Od standardowego Wz 35, prototyp różni się kształtem szczerbinki, kurkiem bez otworu i grubszymi okładkami rękojeści. Egzemplarz znajdujący się w zbiorach muzeum przeleżał jakiś czas w ziemi. Teraz wzbudza powszechne zainteresowanie. Nawet wśród znawców uzbrojenia zza oceanu.

(Red.) oprac. bg, fot. (Model seryjny wz 35) - Wikipedia 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: