Galeria Palowa to nowa nazwa Komory Palowej, w której do końca 2014 r. mieściła się "Restauracja Palowa”. Po przejęciu pomieszczeń przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska pozyskaliśmy fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, dzięki którym - po gruntownej konserwacji i modernizacji pomieszczeń przy zachowaniu ich zabytkowego charakteru - na blisko 200 metrach kwadratowych prezentowane będą wystawy czasowe nawiązujące do dziedzictwa Gdańska.
Przestrzeń została zaadaptowana pod potrzeby osób niepełnosprawnych. W Galerii Palowej znajdzie sie także kasa i sklep muzealny.
Tradycja i nowoczesność
W piwnicach pod posadzką Galerii Palowej odkryto na przełomie lat 80.-90. XX w. najstarsze, datowane wstępnie na lata 30. X w., ślady osadnictwa w Gdańsku. Po wybudowaniu Ratusza w jego wnętrzach mieściła się m.in. komora palowa, w której pobierano opłaty od towarów wwożonych statkami do Gdańska z całej Europy. To też jedyne miejsce w Ratuszu Głównym Miasta Gdańska, które nie ucierpiało znacząco w wyniku zniszczeń powstałych w czasie II Wojny Światowej.
Serce Gdańskiego Dziedzictwa
Galeria Palowa to "Serce Gdańskiego Dziedzictwa", w którym Muzeum będzie można prezentować wystawy związane z historią Gdańska. Od dnia 18 stycznia 2018 r. przez ponad dwa miesiące w Galerii będzie można zobaczyć wystawę, na której do Gdańska powrócą rzadko pokazywane srebra z Zamku Królewskiego na Wawelu. Zaprezentowane zostaną także historie ludzi z związanych z wyrobami gdańskich złotników.
Zwiedzanie Galerii Palowej i wystaw czasowych
Pomieszczenia Galerii Palowej będą dostępne za osobną opłatą, ustalaną indywidualnie dla każdej wystawy. Możliwy będzie także wstęp w ramach dodatkowej opłaty do biletu uprawniającego do zwiedzenia Ratusza Głównego Miasta Gdańska.
Galeria Palowa będzie czynna w te same dni i w takich samych godzinach co Ratusz Głównego Miasta. Jedynym wyjątkiem jest brak dnia "dnia wolnego wstępu".
Galeria Palowa - dotknij 700-letnią historię!
Przygotowania do oddania Galerii Palowej trwały długi okres czasu. Dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przeprowadziliśmy szereg prac konserwatorsko-modernizacyjnych.
Warto odwiedzić Galerię i zapoznać się z wybranymi elementami gdańskiego gotyku Galerii Palowej. Będzie mozna zobaczyć fragmenty tajnych przejść, wyeksponowane pozostałości dawnych okien i drzwi, które zamurowano jeszcze w okresie nowożytnym w wyniku decyzji gdańskiego magistratu - tworzących go ludzi, którzy adaptowali przestrzeń Ratusza Głównomiejskiego do swoich potrzeb. Część tajemnic Galerii Palowej można poznać już dziś. Warto zobaczyć ją na własne oczy i poznać przez dotyk 700-letnie dziedzictwo Gdańska!
info: MHMG
foto: MHMG/Dariusz Kula
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.