Teki Józefa Piłsudskiego w Ratuszu Głównego Miasta

12 grafik krakowskiego plastyka Zdzisława Czermańskiego autora „Teki Józef Piłsudski” będzie można zobaczyć przez ponad miesiąc w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska. Czarno-białe litografie - symbol oporu wobec okupantów i terroru w latach 1939-1989 r. - zostały wzbogacone o nowe barwy oraz nowe przestrzenie znaczeniowe przez dr Barbarę Kasperczyk-Gorlak.

Józef Piłsudski to dla dziejów Polski postać wyjątkowa, nie tylko ze względu na dokonania, ale także kult, którym był otoczony za życia i po jego śmierci w 1935 r. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska we współpracy ze Związkiem Piłsudczyków RP Okręgiem Gdańskim oraz Galerią Zeidlera zaprezentuje litografie Zdzisława Czermańskiego wzbogacone o nową warstwę znaczeniową. Posiadaczem zbioru jest Jarosław Bierecki.

Teki jako świadectwo dziejów

Teki Józefa Piłsudskiego powstawały sukcesywnie w latach 20-30. XX w. Tworzący je Zdzisław Czermański, znany krakowski artysta, nie spodziewał się jak ważną rolę spełnią podczas II Wojny Światowej… i później.

- Kult Marszałka wzrósł po przewrocie majowym, a następnie po jego śmierci i trwa do dzisiaj. Piłsudskiemu wystawiono wiele pomników po roku 1989, na terenie całej Polski. Teki w prywatnych zbiorach, ukrywanych przed stalinowskim i niemieckim okupantem to świadectwo bolesnych losów milionów Polaków. Każda zachowana w Polsce Teka Czermańskiego stawała się symbolem oporu przed terrorem z lat 1939- 1989 – mówi Prof. Juliusz Chrościcki z Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie 

Dialog z czasem

Prace Czermańskiego, które zostaną zaprezentowane w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska noszą ślady uszkodzeń powstałe pod wpływem czasu. Gdańska artystka dr Barbara Kasperczyk-Gorlak wzbogaciła litografie o nowe znaczenia nawiązując dialog z przeszłością…

- Na zniszczony przez czas rysunek litograficzny zapisany na papierze, symbolizujący jakiś odcinek czasu minionego, nakłada się nowa warstwa „obrazu” – warstwa grafiki współczesnej z wykorzystaniem najnowszych technologii. Nowa warstwa grafiki nie jest już drukowana z kamiennej matrycy na papierze, lecz z matrycy cyfrowej powstającej za pomocą komputera na transparentnej folii. Współczesna warstwa nie zakrywa dawnej, lecz uzupełnia jej wcześniejsze fragmenty, dopowiada treści z dzisiejszego punktu widzenia, opowiada historię z punktu widzenia człowieka współczesnego. To co nowe nie wyklucza dawnego – to co jest teraz harmonijnie łączy się z przeszłością tworząc nową całość w teraźniejszości – mówi wykładowczyni gdańskiej ASP.

Wystawę Niepodległa… można zobaczyć od 6 grudnia 2017 r. do 14 stycznia 2018 r. w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta Gdańska z wyjątkiem poniedziałków.

Wstęp jest biletowany zgodnie z cennikiem wstępu do Ratusza Głównego Miasta Gdańska. Do 50% ulgi uprawnia okazanie biletu zakupionego na Gdańskim Lodowisku przy placu Zebrań Ludowych.

Zdzisław Czermański (1900-1970), studiował rysunek we Lwowie, żołnierz I wojny światowej, legionista. W okresie międzywojennym współpracuje z wydawnictwami w Paryżu i w Polsce, jest znanym portrecistą. W 1941 r. przedostaje się do USA, jako grafik współpracuje z czasopismami, był aktywnym działaczem Polonii. Zmarł w Nowym Jorku w 1970 r.

Barbara Kasperczyk, ur. 1976 r., ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach w 2005 r. W 2007 r. otrzymała stypendium w Wyższej Szkole Sztuki i Designu w Walii. W 2016 r. uzyskała doktorat z grafiki na krakowskiej ASP, wykładała na wydziale grafiki ASP w Gdańsku.

Właściciel kolekcji: Jarosław Bierecki (Gdynia)

Pomysłodawca: Galeria Zeidlera (Gdańsk)

Autorka i wykonawczyni strony artystycznej projektu: dr Barbara Kasperczyk-Gorlak, artystka grafik

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: