Azjatyckie ryciny Gdańszczanina

Północna.tv, strefahistorii.pl

Czy dawni gdańszczanie interesowali się Azją? Czy podróżowali do Chin i Japonii? Czy pozostawili po sobie ślady swoich podróży? Podczas prelekcji w ramach Czwartków w Historycznym, w dniu 30 listopada 2017 r. w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska zostanie po raz pierwszy zaprezentowana niezwykła, XIX-wieczna kolekcja rycin i grafik nieznanego gdańszczanina – Wilhelma Grapowa.

Skromny, ale interesujący zbiór rysunków i grafik, w tym japońskich drzeworytów, cieszących się w drugiej połowie XIX wieku dużą popularnością zawiera ponad 60 zabytków, z których najstarsze sięgają 1848 r. Co ciekawe dla Grapowa, który był oficerem pruskiej marynarki, kolekcja rysunków i grafik zdawała się nie przedstawiać większej wartości. Dopiero jego syn – Franz, również związany zawodowo z morzem, na początku XX w. oprawił je, by zachować dla potomności. Ten ostatni większość przedstawień opatrzył krótkim opisem pozwalającym na identyfikację miejsca lub obiektu.

- Kolekcje muzealne kryją w sobie nie tylko dzieła sztuki, ale też i mniej ekspozycyjne, za to nie mniej ciekawe świadectwa swoich czasów, które obrazują ciekawość świata i innych, odmiennych kultur i zarazem są świadectwem dalekomorskich podróży naszych przodków. Bywa również, że jedno przenika się z drugim. Właśnie taką spuścizną jest album, który po raz pierwszy zostanie pokazany podczas nadchodzących Czwartków w Historycznym – mówi Marta Krzyżowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, prelegentka.

Przeczytany zostanie również, przetłumaczony na język polski wiersz autorstwa Grapowa.

- Wiersz został napisany w wigilię 1856 r. w Przywidzu dla przyszłej żony Wilhelma. Dzięki temu niewielkiemu utworowi poznamy bliżej osobę oficera. To jest jedyna osobista rzecz pozostawiona po gdańszczaninie – dodaje Marta Krzyżowska.

Pokazowi zabytkowego albumu w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska, 30 XI 2017 r. o godz. 17:00 będzie towarzyszyła prelekcja o podróżach Grapowa do Chin i Japonii oraz historia wojennej fregaty Gazelle wybudowanej w 1859 r. w Gdańsku, na której pływał Grapow.

Wstęp jest bezpłatny.

(Red.) fot MHMG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: