Oliwska katedra i park pomnikiem historii!

Oliwa klasztor, polnocna.tv, strefahistorii.pl

Zespół poklasztorny w Oliwie, wraz z parkiem, dołączył wczoraj do listy polskich Pomników Historii. Wpisał go tam prezydent Andrzej Duda, wraz z Kopcem Kościuszki w Krakowie, kościołem pw. św. Michała Anioła w Szalowej, stadniną koni w Janowie Podlaskim czy warzelnią soli w Ciechocinku.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie, oprócz najnowszych 11, jest to 70 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin - jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa - z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, a także Grunwald - jako pole bitwy, Wieliczka - kopalnia soli oraz Frombork - z zespołem katedralnym.

Na liście polskich pomników historii znajdują się już między innymi: Pole Bitwy Westerplatte. Gdańsk w granicach historycznych obwałowań z XVII wieku, zespół urbanistyczny Gdyni, a także katedra we Fromborku i Pelplinie.

O katedrze i parku więcej w niezwykle urokliwym, piątym odcinku cyklu "Ostatni Mówią - Potomkowie" - Śladami Guntera Grassa:

http://strefahistorii.pl/video/5309-ostatni-mowia-potomkowie-sladami-guntera-grassa-odcinek-5-oliwskie-tropy

 

(Red.)bg Fot. Wikipedia/Diego Delso

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: