Grodzisko w Sopocie: Rusza wystawa Święte miejsca Gotów - mity i rzeczywistość

W oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku na sopockim grodzisku rozpocznie się niecodzienna wystawa pt. „Odry, Węsiory, Leśno. Święte miejsca Gotów – mity i rzeczywistość”.
 
Kamienne kręgi Gotów budzą od wielu lat żywe zainteresowanie, obrosły mitami, są przyczynkiem do sporów interpretacyjnych. Naszym zamiarem było przedstawienie, po raz pierwszy wspólnie, trzech cmentarzysk gockich kultury wielbarskiej z I/III wieku naszej ery.
Po zakończeniu badań i przeprowadzonej rekonstrukcji cmentarzyska w Węsiorach Odrach i Leśnie funkcjonują jako rezerwaty archeologiczne. Zaprezentujemy między innymi wyjątkowe znaleziska z grobów książęcych i grobu szamana z Leśna. Pokażemy zabytki ze
zbiorów Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach i Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. Pokażemy skąd Goci do nas przybyli i jakie były ich późniejsze dzieje, aż do podziału na Wizygotów i Ostrogotów,
oraz rolę jaką odegrali w upadku świata antycznego i kształtowaniu się wczesnośredniowiecznej Europy.
 
Przedstawimy teorie dotyczące funkcji cmentarzysk gockich, a przede wszystkim ich domniemane związki z astronomią. Najbardziej znanym obiektem archeologicznym łączonym ze starożytną wiedzą astronomiczną jest cmentarzysko w Odrach. Obecnie archeolodzy nie
mają wątpliwości, że kręgi były miejscem zgromadzeń plemiennych, podczas których odbywały się rytualne uczty i składano ofiary.
Część przyrodnicza ekspozycji prezentować będzie zagadnienia dotyczące porostów naskalnych pokrywających głazy tworzące kręgi kamienne w Odrach. Są to gatunki charakterystyczne dla arktycznej tundry czy wysokich gór, mogące dożywać nawet kilku tysięcy lat.
 
Otwarcie wystawy 18 listopada 2017 roku godz. 13.00, grodzisko w Sopocie ul. Haffnera 63
Wystawa będzie czynna do 31 października 2018 roku.
foto+info: muzeum Archeologiczne w Gdańsku
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: