Skazany na śmierć za Wolną Europę

Najder, ECS, Strefahistorii, Północna.tv

Zdzisław Najder – legenda Solidarności, założyciel Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, były szef Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa (RWE), historyk literatury, znawca twórczości Josepha Conrada. Jeden z największych wrogów publicznych PRL, który... chciał bujać w przestworzach.

Osmego listopada w ECS odbędzie się prapremierowy pokaz filmu „Zdzisław Najder – chciałem zostać lotnikiem”. Film koncentruje się na latach 1975–1992, od utworzenia przez Najdera Polskiego Porozumienia Niepodległościowego, po przejęcie funkcji dyrektora polskiej rozgłośni RWE, aż do wycofania się z życia publicznego po ujawnieniu epizodu współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. 


– Po komunistach można było się spodziewać najgorszego – Jacek Merkel wspomina moment, kiedy sąd, w trybie zaocznym, skazał na śmierć Zdzisława Najdera po przejęciu przez niego stanowiska dyrektora polskiej rozgłośni Radia Wolna Europa. – Jeśli wydali na kogoś wyrok śmierci to oznaczało, że jest to dla nich bardzo niebezpieczna osoba, co było symbolicznym potwierdzeniem dla nas, że jest to nasz człowiek.

Mieczysław Bartłomiej Vogt przedstawił w dokumencie, poprzez losy Zdzisława Najdera i z jego perspektywy, ważny okres we współczesnej historii Polski – transformacji ustrojowej i reorientacji geopolitycznej. Film obrazuje intelektualistę w świecie wielkiej polityki, która nosi znamiona bezwzględnej, cynicznej i przewrotnej gry. Bohater od pisania o historii literatury, czy też o historii w ogóle, przeszedł do próby wpłynięcia na jej bieg.

W spotkaniu po filmie wezmą udział: Maciej Wierzyński (w przeszłości szef biura RWE w Warszawie), Łukasz Bertram (Ośrodek KARTA) oraz Wojciech Duda („Przegląd Polityczny”). Rozmowę prowadzi Anna Maria Mydlarska (Dział Dokumentacji Filmowej ECS).

scenariusz i reżyseria | Mieczysław Bartłomiej Vogt
producent wykonawczy | Video Studio Gdańsk
koprodukcja | Europejskie Centrum Solidarności, Telewizja Polska S.A., Video Studio Gdańsk
współfinansowanie | Polski Instytut Sztuki Filmowej
sponsor główny filmu | Grupa Energa
termin | 8 listopada 2017, środa, godz. 18
miejsce | Europejskie Centrum Solidarności, audytorium
wstęp | wolny''

(Red. Mat Prasowe)

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: