Skarb sprzed 3000 lat odkryty na ziemi kamieńskiej!

Sensacyjne znalezisko na ziemiach kamieńskiej. W posiadaniu Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej znalazło się  siedem niezwykle cennych zabytków, datowanych wstępnie na 1000 rok p.n.e! Lokalni badacze historii mają nadzieję, że znalezisko pozostanie w kamieńskim muzeum i wzbogaci zbiory związane z epoką brązu, prezentowane na wystawach. Wśród rzeczonych skarbów znajduje się m.in. skarb odkryty w 2015 roku w okolicach Kamienia Pomorskiego. 

Sprawa jest zupełnie świeża, rzec można, że wręcz ciepła. Kilka dni temu niejaki pan Tomasz Łukowski poinformował Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej o znalezieniu na swoim polu przedmiotu wykonanego najprawdopodobniej z brązu. Lokalni badacze bez zwłoki udali się na wskazane miejsce i rozpoczęli badania - podejrzewając - bardzo słusznie, że nie jest to wszystko. Bardzo szybko trafiono na kolejne znaleziska, które wstępnie można datować około 1000 rok p.n.e. Nie wiadomo dlaczego artefakty zostały ukryte w ziemi, w której przeżeały 3000 lat. Dla ułatwienia dodajmy, że są to czasy, gdy kończyła się dynastia Ramzesów w Egipcie. Przeleżał w ziemi czasy upadku Egiptu, wzlotu i upadku cywilizacji greckiej i rzymskiej. Powstanie państwa Polan, czasy budowy katedr, wojny 30- letniej, wojen napoleońskich itd.  

Co dokładnie znajdowało się na polu? Częściowo uszkodzona zapinka w kształcie zbliżonym do soczewek, na wierzchu których widoczny jest ornament z trzema koncentrycznymi polami z wypełnionymi spiralnymi potrójnymi tarczkami. Soczewki zakończone taśmą z lekkimi nacięciami na powierzchni. Tarczki wykonane z cienkiej brązowej blachy o średnicy 0,5 mm. Soczewki połączone są ze sobą za pomocą specjalnego pałąku wykonanego z brązu. Naszyjnik o przekroju okrągłym z łączącymi hakowatymi końcami umożliwiającymi zapięcie. Na powierzchni karbowany – skośnie nacinany na 3/4 długości. Naszyjnik o przekroju pasko – wypukłym z zamkniętymi uszkami. Na powierzchni karbowany. Wykonany z cienkiej blachy brązowej o grubości 1,5 mm. Naszyjnik jest uszkodzony, prawdopodobnie w wyniku działania orki. Bransoleta z lekko zwężonymi końcami, przełamana najpewniej w wyniku orki na dwie części znalezione w odległości 3,75 metrów od siebie. Przy łączeniu zdobiona ukośnymi płytkimi żłobkami. Grot włóczni lub oszczepu o liściu romboidalnym. Zdobiona tulejka głębszymi dookolnymi potrójnymi nacięciami , wewnątrz których znajdują się płytsze nacięcia. Nóż, który składa się z dwóch części – ostrza i rękojeści z 4 dużymi prostokątnymi otworami i dwoma mniejszymi. Przedmiot o niekreślonym przeznaczeniu, wykonany z brązowej blachy mocno spłaszczony, niegdyś o kształcie okrągłym. W środku zachowane fragmenty drewna. Być może jest to okucie drzewca włóczni.

Odkrycie pozwoli na przybliżenie pradziejów ziemi kamieńskiej. Dyrektor muzeum żywi nadzieję, że artefakty po konserwacji zostaną w placówce. 

info:mat.prasowe

foto: Facebook/Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

K. 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: