Fragmenty U-bootów z Gdańska trafią na Twierdzę Wisłoujście. Co dalej?

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska przenosi na Teren Twierdzy Wisłoujście cztery fragmenty sekcji niemieckiego u-boota serii VII. Zabytki zostały odnalezione na terenie Stoczni Gdańskiej w marcu 2016 r. Będzie można je zobaczyć od 31 października 2017 r. przy budynku magazynowym naprzeciwko placu parkingowego.

Na odnalezione cztery fragmenty niemieckiego U-boota serii VII składają się dwie bliźniacze sekcje: przedrufowa oraz przeddziobowa. Jest to niezwykle cenne znalezisko. Po 1945 r. niemalże wszystkie fragmenty konstrukcyjne wywieziono do Związku Radzieckiego z wyjątkiem kilku, które później użyto jako materiał do konstrukcji schronów i pomieszczeń magazynowych na terenie Stoczni Gdańskiej. Elementy, przypadkowo odkryte w grudniu 2015 r., zostały poddane konserwacji, a następnie przechowywano je na terenie stoczni. 30 października 2017 r. pozostałości okrętów podwodnych zostaną usadowione na terenie Twierdzy Wisłoujście.

- Dobrze, że pozostałości U-boota z Gdańska trafią w końcu na Twierdzę na Wisłoujście. W naszym zamierzeniu gdańska fortyfikacja oraz okalający ją teren mają opowiadać także o morskim dziedzictwie naszego miasta. Właśnie w tym kierunku planujemy przekształcać teren Szańca Wschodniego. Fragmenty U-boota to tylko element większej, planowanej narracji obejmującej ścieżki zwiedzania poza terenem samego fortu Carre – deklaruje Waldemar Ossowski, dyrektor MHMG.

Zabytki zostaną usadowione na terenie przylegającym starego budynku magazynowego, który należał wcześniej do Uniwersytetu Gdańskiego, a obecnie do Gminy Miasta Gdańska. Docelowo działka, na której się znajduje ma trafić pod zarząd Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: