Zobacz mistrzostwa w Tańcu Irlandzkim - to już 2300 lat

Taniec Irlandzki, Gdynia Arena, północna.tv, strefahistorii.pl

 

Tego jeszcze w trójmieście nie było! 3 listopada ruszą w Gdynia Arena Mistrzostwa Europy w Tańcu Irlandzkim. To pierwsza tak duża impreza irlandzka w Polsce.

Mistrzostwa Europy w Tańcu Irlandzkim (Mainland Europe Irish Dancing Championships) to najważniejsze i najbardziej prestiżowe zawody tańca irlandzkiego w Europie kontynentalnej. Organizowane co roku w zmieniających się, prestiżowych lokalizacjach. Poprzednie edycje odbywały się, między innymi, w Mediolanie, Wiedniu, Salzburgu, Hadze, Bremie, Monachium i w Krakowie - tym razem obędą się w Gdyni.  Do Gdyni przybędzie kilkuset najlepszych tancerzy irlandzkich z całej Europy, Azji oraz Bliskiego Wschodu. Stawką są medale oraz awans do Mistrzostw Świata. Imprezę sędziować będą znakomici, doświadczeni sędziowie z Wysp Brytyjskich. Zawodnikom akompaniować będzie para popularnych irlandzkich muzyków: William Paterson i Kevin Murphy.

Piątkowa Gala

Mistrzostwa rozpoczną się w piątkowy wieczór 3 listopada 2017 r. uroczystą Galą, podczas której najlepsze europejskie szkoły tańca zaprezentują swoje popisowe, sceniczne choreografie. Podczas trzech dni trwania zawodów, zmagania zawodników obejrzy kilkutysięczna publiczność.

Taniec irlandzki ma 2300 lat!

Szacuje się, że początki tańca irlandzkiego sięgają około 300 roku przed naszą erą, czyli przybycia Celtów do Irlandii. Wśród pierwszych praktykujących byli druidzi odprawiający swoje religijne rytuały. Taniec zanikł w okresie najazdu wikingów. Odrodził się zaś w XVI wieku. Na jego rozwój wpływ miała również kultura francuska i angielska. Zapisy o tańcu można znaleźć w notatkach władców angielskich odwiedzających wyspę. W okresie tym przewidywane były jednak kary za kultywowanie tradycji irlandzkiej oraz zakaz grania na uilleann pipes. W XVIII wieku pojawiali się wędrowni nauczyciele tańca. Przebywając po kilka tygodni w irlandzkich wioskach dawali lekcje tańca. W tym okresie uformowało się ostatecznie wiele wersji tańców. W 1893 roku w Dublinie powstała Liga Gaelicka (irl. Conradh na Gaeilge) promująca irlandzką kulturę w tym i taniec, natomiast pod koniec lat 20. XX wieku powstała Komisja Tańca Irlandzkiego (irl. An Coimisiun Le Rinci Gaelacha), której głównym celem była promocja tańca. Wtedy też powstały standardy nauczania i sędziowania zawodów. Od 1970 roku urządzane są międzynarodowe zawody w tańcu irlandzkim.

(Red.)bg, wikipedia fot.organizator mistrzostw

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: