Warsztaty, które pomogą odnaleźć przodków

Szukasz korzeni swojej rodziny? A może masz wśród krewnych emigrantów? Chcesz dotrzeć do źródeł, dzięki którym lepiej poznasz ich losy? Nie wiesz jak uporządkować domowe archiwum i odczytać stare rodzinne dokumenty? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco – warsztaty organizowane przez Muzeum Emigracji są dla Ciebie! 

Gdyńskie Muzeum Emigracji już po raz piąty organizuje serię warsztatów pt. „Łączymy historie”, podczas których specjaliści pomogą w poszukiwaniu własnych korzeni i rozwiązywaniu genealogicznych zagadek. Kluczem do tego będą bogate zasoby krajowych i zagranicznych archiwów.
 
Akta chrztów, małżeństw i zgonów, listy pasażerów-emigrantów, którzy transatlantykami podróżowali z Europy na inne kontynenty, dokumenty związane z ubieganiem się o obywatelstwo w nowym kraju, spisy ludności... To tylko niektóre z dokumentów wykorzystywanych w poszukiwaniach genealogicznych. Dostęp do nich jest dziś o wiele łatwiejszy niż wcześniej. Piąta edycja warsztatów „Łączymy historie" pomoże w dotarciu do tych cennych zasobów oraz nauczy, jak z nich korzystać.
 
Bezpłatne zajęcia odbywają się we wtorki w godzinach od 17.30 do 19.30 w sali multimedialnej Muzeum Emigracji w Gdyni przy ul. Polskiej 1. Można wziąć udział w całym cyklu warsztatów, lub w pojedynczym spotkaniu – potrzebna jest tylko rejestracja mailowa (informacja na dole tekstu).
 
Zajęcia, jakie jeszcze przed uczestnikami:
 

  • 24 października:

Źródła metrykalne w poszukiwaniach genealogicznych na terenie ziem polskich
(Wymagana znajomość obsługi komputera)
 
Podczas zajęć uczestnicy zapoznają się z regionalnymi i ogólnopolskimi internetowymi wyszukiwarkami skanów aktów urodzeń, małżeństw oraz zgonów. Dowiedzą się także, jak ustalić miejsce przechowywania oryginalnych dokumentów oraz na jakich zasadach są one udostępniane.
 

  • 7 listopada:

Źródła pozametrykalne w poszukiwaniach genealogicznych na terenie ziem polskich
(Wymagana znajomość obsługi komputera)
 
Uczestnicy zajęć dowiedzą się, jakiego rodzaju materiały archiwalne, poza metrykami, mogą być szczególnie przydatne w badaniu historii rodziny oraz jak je lokalizować. Praktyczne ćwiczenia pozwolą zapoznać się m.in. z przykładowymi spisami mieszkańców wybranych miejscowości, rejestrami przedstawicieli grup zawodowych, listami uczniów i czeladników, a także pokażą, jak znajdywać informacje o poszukiwanych osobach w archiwalnych artykułach prasowych.
 

  • 14 listopada:

Języki obce w genealogii Polaków
 
Łacina, niemiecki i rosyjski to obok polskiego języki kluczowe w genealogii Polaków. Podczas zajęć uczestnicy poznają różnice między obecnym a XIX-wiecznym zapisem i opanują minimum potrzebne do poruszania się po obcojęzycznych aktach, m.in. sposoby zapisów liczebników, nazwy powiązań rodzinnych czy najczęściej spotykanych zawodów.
 

  • 21 listopada:

Zasoby portali familysearch.org oraz ancestry.com w poszukiwaniach genealogicznych
(Wymagana znajomość obsługi komputera oraz języka angielskiego)
 
Dwa portale pozostające od lat w ścisłej czołówce najpopularniejszych baz danych i stron o tematyce genealogicznej. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak korzystać z innych, poza wyszukiwarkami dokumentów, funkcjonalnościami obu portali.
 

  • 28 listopada:

Poszukiwania genealogiczne za granicą – Ukraina, Białoruś, Litwa
(Wymagana znajomość obsługi komputera)
 
Po II wojnie światowej Polska straciła na rzecz Zawiązku Radzieckiego 48% swojego przedwojennego terytorium, na którym mieszkało ok. 30% polskich obywateli. Nie wszyscy opuścili swoje rodzinne strony i przyjechali do kraju w nowych granicach – uczyniło to kilka milionów Polaków. Ich potomkowie szukający kresowych śladów swoich przodków natrafiają na liczne przeszkody związane z rozproszeniem źródeł, brakiem informacji o losie akt metrykalnych, licznymi deportacjami w latach 1939-41 czy dotarciem do archiwów litewskich, białoruskich i ukraińskich. Na zajęciach uczestnicy dowiedzą się gdzie można znaleźć informacje dokumentujące losy mieszkających niegdyś na Kresach osób.
 

  • 5 grudnia:

Poszukiwania genealogiczne za granicą – Stany Zjednoczone
(Wymagana znajomość obsługi komputera oraz języka angielskiego)
 
Zajęcia te poświęcone będą tematyce emigracji. Poprzez praktyczne ćwiczenia wykorzystujące listy pasażerów, spisy ludności, dokumenty powstałe w procesie ubiegania się o obywatelstwo, rejestry wojskowe czy książki adresowe uczestnicy dowiedzą się, gdzie szukać informacji o osobach emigrujących do Stanów Zjednoczonych.
 

  • 12 grudnia:

Jakie informacje skrywają listy pasażerów?
(Wymagana znajomość obsługi komputera oraz języka angielskiego)
 
Na listach pasażerów udających się do USA, poza standardowymi informacjami nierzadko pojawiają się dodatkowe zapiski, notatki, skreślenia, pieczątki. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się, co one oznaczają i w jaki sposób mogą pomóc w dalszych poszukiwaniach osób emigrujących na Nowy Kontynent.

Zgłoszenia należy przesyłać na adres: warsztaty@muzeumemigracji.pl
Należy podać imię i nazwisko, telefon kontaktowy i datę wybranych zajęć oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji warsztatów genealogicznych. Zostałem/am poinformowany/a o tym, iż: administratorem danych osobowych jest Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1, 81-339 Gdynia; moje dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji warsztatów genealogicznych; posiadam prawo do wglądu w swoje dane osobowe, do ich zmiany, poprawiania oraz wniesienia żądania o zaprzestanie ich przetwarzania; podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak niezbędne do realizacji zajęć.

Więcej na stronie Muzeum Emigracji.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: