Zmarł ksiądz Stanisław Bogdanowicz historyk i proboszcz Bazyliki Mariackiej

Zmarł niezwykle popularny proboszcz Bazyliki Mariackiej, który walnie przyczynił się do odbudowy kościoła i rewindykacji pochodzących zeń dzieł sztuki – Ksiądz Infułat Stanisław Bogdanowicz. Miał 78 lat.
 
Stanisław Bogdanowicz urodziłsię 6 listopada 1939 w Żwiryni naWileńszczyźnie. Oprócz probostwa Baszyliki, ksiądz sprawował wiele innych, ważnych funkcji kościelnych – był kanonikiem gremialnym gdańskiej kapituły metropolitalnej, sędzią Trybunału Metropolitalnego, diecezjalnym duszpasterzem rzemieślników i kombatantów, konsultorem diecezjalnym i egzaminatorem synodalnym oraz od 2008 wikariuszem generalnym Archidiecezji gdańskiej.
 
W latach 1963–1964 był – u księdza Józefa Waląga, wikariuszem w Pruszczu Gdańskim. W latach 80 – trych Xx wieku, jako proboszcz parafii Mariackiej w Gdańsku, był oparciem dla prześladowanych ludzi "Solidarności". Przygotowywał ucieczkę Andrzeja Michałowskiego i Antoniego Grabarczyka z Sądu Marynarki Wojennej, pomagał w ukrywaniu się w czasie stanu wojennego Jerzemu Romanowi, Krzysztofowi Dowgialle i Bogdanowi Borusewiczowi organizował pomoc dla rodzin uwięzionych i internowanych. W czasie strajków odprawiał msze w Stoczni Remontowej w Gdańsku. Stanisław Bogdanowicz napisał 53 książki oraz ponad 320 artykułów dotyczących historii oraz architektury i dziejów gdańskich kościołów. Pod pseudonimem Stan Bogdan pisał też bajki dla dzieci, m.in. "O małym Kostku i herbie Ferberów" czy "Baśnie gdańskie".
 
(Red.) fot: Bazylika Mariacka

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: