Dzieje się przy Krótkiej 6 w Pruszczu Gdańskim

Cały czas monitorujemy postęp prac przy najbardziej charakterystycznym, świeckim zabytku Pruszcza Gdańskiego, czyli dworze podcieniowym przy ulicy Krótkiej 6 – w samym centrum miasta.

Pochodzący z przełomu XVIII i XIX wieku budynek, drugi najstarszy budynek mieszkalny w Pruszczu Gdańskim, po wielu latach oczekiwania, jest obecnie gruntownie remontowany z kasy miasta. Wykonawca – firma Eko Inbud, zakończyła prace przy konstrukcji szachulcowej i jej wypełnieniu. Postawiono także nową więźbę dachową. Obecnie trwają prace przy deskowaniu dachu i wewnątrz obiektu. Wykonawca liczy, że jeszcze w tym sezonie budowlanym uda mu się położyć dachówkę. Jeżeli nie - dach obiektu przy Krótkiej 6 zostanie zabezpieczony na zimę a w środku odbywać się będą dalsze prace renowacyjne. Będa one trwały tak długo, jak pozwolą na to warunki atmosferyczne. Barierą są tutaj ujemne temperatury.

Przypomnijmy – w położonym w najbardziej reprezentacyjnej części miasta, budynku przy ulicy Krótkiej 6 mieszkał wraz z rodziną jeden z ojców współczesnego Pruszcza Gdańskiego, ur. 22 maja 1822 roku w Oliwie, dr Hermann Wiedemann. Dr Wiedemann  w 1847 r. przeniósł się z niezależnej wówczas Oliwy do Pruszcza Gdańskiego, aby objąć tu praktykę lekarską po swoim wuju, dr Hildenbrandt’cie. Jego działalność nie ograniczała się tylko do leczenia. Był też działaczem społecznym i gospodarczym. - Nadzorował rozbudowę miejscowości według nowoczesnych standardów małego miasteczka.  Organizował pieniądze na nowe inwestycje i zabiegał o wsparcie lokalnych inicjatyw w ówczesnych władzach królestwa pruskiego. Był też wieloletnim dyrektorem cukrowni i zbudował nowoczesny szpital. W 1896 r., na półwiecze pracy zawodowej, mianowano go honorowym obywatelem Pruszcza. Jego dzieło kontynuował, urodzony w 1850 r. syn Edwin Hugo Wiedemann. Dr.Wiedemann zmarł  14 lipca 1901roku w założonym przez siebie szpitalu. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: