11. Pomorskie Dni Chopinowskie w Waplewie Wielkim

Miejsce: Muzeum Narodowe w Gdańsku / Muzeum Tradycji Szlacheckiej.

Pomorski Ośrodek Kontaktów z Polonią w Waplewie Wielkim

82-410 Stary Targ

Termin: 13-14.10.2017 r.

Wstęp bezpłatny

 

 

PROGRAM:

 

 

13.10.2017, godz. 17.00

 

KONCERT MUZYKI KLASYCZNEJ

 

Piotr Paleczny (fortepian)

oraz Kwartet Prima Vista

 

Fryderyk Chopin
Koncert fortepianowy e-moll op. 11

Allegro maestoso – Romance. Larghetto – Rondo. Vivace

Koncert fortepianowy f-moll op. 21

Maestoso – Larghetto – Allegro vivace

 

Piotr Paleczny należy do grona najwybitniejszych polskich pianistów. Laureat pięciu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach Zdroju oraz Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy, juror wielu konkursów pianistycznych na całym świecie. W 1998 r. prezydent Rzeczypospolitej Polskiej nadał pianiście tytuł naukowy profesora. Prowadzi klasę fortepianu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a jego studenci zdobyli już kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych i krajowych konkursach pianistycznych.

Piotr Paleczny prowadzi ożywioną działalność koncertową na wszystkich kontynentach, występuje w najsłynniejszych salach koncertowych świata, m.in. Carnegie Hall, w Sali Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, Royal Festival Hall w Londynie, Suntory Hall w Tokio, Berliner Philharmonie, Musikverein i Konzerthaus w Wiedniu, Festspielhaus w Salzburgu.

Płyta The best of F. Chopin – nagrana wraz z kwartetem „Prima Vista” została wyróżniona nagrodą Polskiej Akademii Fonograficznej „Fryderyk 1999”, a w grudniu 2002 r. otrzymała status Platynowej Płyty.

 

Kwartet Prima Vista w 2016 r. obchodził jubileusz 20-lecia działalności. Należy do najciekawszych i najlepszych polskich zespołów kameralnych. Tworzą go Krzysztof Bzówka (skrzypce), Józef Kolinek (skrzypce), Piotr Nowicki (altówka), Zbigniew Krzymiński (wiolonczela) – byli wieloletni muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka oraz Simfonii Varsovii Yehudi Menuhina i Krzysztofa Pendereckiego.

Repertuar zespołu obejmuje twórczość kompozytorów od XVI w. po utwory współczesnej literatury muzycznej. Zespół z upodobaniem gra muzykę salonową XIX i XX w. Często współpracuje z wybitnymi polskimi i zagranicznymi solistami, jak Ewa Pobłocka, Piotr Paleczny, Janusz Olejniczak, Konstanty Andrzej Kulka, Jan Stanienda, klarnecistą Michelem Lethiec, wiolonczelistą Arto Noras, śpiewakami Olgą Pasiecznik i Jerzym Artyszem, a także z czołowymi muzykami jazzowymi.

Kwartet Prima Vista nagrał 14 płyt: trzy z nich zostały nagrodzone statuetką „Fryderyk”, dwa albumy (Cztery pory roku i Koncerty Chopina) zdobyły tytuł odpowiednio Złotej i Platynowej Płyty. Muzycy koncertowali m.in. w Filharmonii Narodowej, Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, warszawskiej Zachęcie i w salach wielu filharmonii w Polsce. Był również gościem wielu festiwali muzyki współczesnej w Polsce i za granicą.

Kwartet koncertował na Węgrzech, Ukrainie, w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Grecji, we Włoszech, w Kanadzie, USA, Japonii, Korei Południowej, Korei Północnej, Chinach, Malezji ,Indonezji i na Borneo. Wszyscy członkowie kwartetu byli gościnnymi profesorami w Letniej Akademii w Toyama w Japonii, w Suwon University w Korei Południowej i Kunming International Art. School w Chinach.

 

 

14.10.2017, godz. 17.00

 

KONCERT MUZYKI JAZZOWEJ

 

Na Kaszëbach

 

Almost Jazz Group w składzie
Paweł A. Nowak – akordeon

Ignacy Jan Wiśniewski – fortepiano
Maciej Sadowski – kontrabas
Antoni Wojnar – perkusja

 

Koncert obejmie utwory z dwóch ostatnich płyt zespołu. Złożą się na niego m.in. melodie ludowe Na Kaszëbach, Wele wele wetka oraz autorskie utwory muzyków zespołu: Fade Out, Dave's Tune, Ona czy Trzy Modaelle.

 

Muzycy Almost Jazz Group prezentują świeże, jazzowe interpretacje kaszubskich melodii ludowych, m.in. Wele wele wetka, Nasza zemia czy Hej mòrze, mòrze. Najpopularniejsze, najczęściej wykonywane i najchętniej słuchane melodie ludowe na Kaszubach na płytach kwartetu urzekają ciepłem, pozytywną energią i ciekawymi aranżacjami jazzowymi. W październiku 2017 r. swoją premierę będzie miał najnowszy album kwartetu Fade Out. Muzyka na płycie oscyluje pomiędzy nastrojowymi, akustycznymi balladami a szybszymi swingującymi formami zbliżającymi się do współczesnego jazzowego groove’u. Premiera płyty odbędzie się 29.10.2017 r. w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Podczas koncertu Dwie Premiery zainaugurowana zostanie działalność fundacji wydawniczej WOOD and MOOD, będącej wydawcą płyty Fade Out.

Kwartet został założony w 2012 r. przez akordeonistę Pawła Nowaka i pianistę Ignacego Jana Wiśniewskiego. Paweł Nowak obok własnych projektów Piaf po Polsku i Milonga Baltica jest także kolekcjonerem i założycielem pierwszego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Z kolei Ignacy Jan Wiśniewski jest kompozytorem muzyki teatralnej, filmowej i musicali oraz liderem Ignacy Wiśniewski Trio, którego płyta Jazz Shirim uznana została za jazzowy Debiut Roku 2016. Maciej Sadowski, kontrabasista, kompozytor i muzyk sesyjny trójmiejskiej sceny jazzowej, współtworzy zgraną sekcję rytmiczną zespołu. Perkusista grupy, Antoni Wojnar, komponuje muzykę filmową i teatralną, m.in. jest zdobywcą tegorocznej nagrody dla najlepszego polskiego kompozytora w konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk.

 

 

Kurator:

Maciej Kraiński

tel. +48 55 277 15 68

waplewo@mng.gda.pl

http://www.facebook.com/MuzeumNarodoweGdansk

http://www.mng.gda.pl

fot. kadr z YouTube

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: