„Czekały na to blisko ćwierć wieku”. Zobacz pamiątki po obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku

W 78. rocznicę rozstrzelania obrońców Poczty Polskiej zaprezentowane zostaną przedmioty wydobyte z masowego grobu na gdańskiej Zaspie. Zostały one poddane konserwacji i każdy będzie mógł poznać ich historię. Uroczysta prezentacja pamiątek odbędzie się w czwartek, 5 października 2017 r., w Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

 

W zabytkowym budynku Poczty Polskiej, który był świadkiem wydarzeń z początku II wojny światowej, zwiedzający mogą znaleźć informacje o bohaterstwie, poświęceniu i oporze Polaków wobec niemieckiego ataku z 1 września 1939 r., jak również poznać historię polskiej społeczności w Wolnym Mieście Gdańsku.

Szczególne miejsce w zbiorach placówki zajmują pamiątki po pocztowcach, rozstrzelanych przez Niemców 5 października 1939 r.

 

Relikwie po bohaterach

Przez ponad pół wieku miejsce pochówku pocztowców pozostawało nieznane. Dopiero w sierpniu 1991 r. odkryto je przypadkowo podczas prac budowlanych na gdańskiej Zaspie. Przeprowadzono wówczas ekshumację, przy okazji której wydobyto rzeczy osobiste pomordowanych. Były to m.in. fragmenty umundurowania, obuwia, okulary, grzebyki oraz złota obrączka. W ramach projektu „Witajcie koledzy!" przedmioty te poddane zostały specjalistycznym zabiegom w pracowni konserwatorskiej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.

– Chcieliśmy godnie potraktować relikwie po bohaterach Poczty Polskiej w Gdańsku. Czekały na to blisko ćwierć wieku – zaznacza dr hab. Janusz Trupinda, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. – Prace prowadzili wówczas koledzy z Muzeum Archeologicznego, dlatego cieszymy się, że na kilka miesięcy większość z nich wróciła do ich pracowni, gdzie przywrócono im należytą cześć. Dzięki temu w rocznicę rozstrzelania pocztowców będziemy mogli ponownie opowiedzieć ich historię.

 

Przedmioty należące do obrońców Poczty Polskiej

Przedmioty należące do obrońców Poczty Polskiej ze zbiorów Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Fot. Janusz Trupinda (MHMG)

 

Priorytet działania muzeum

Dyrekcja Muzeum Historycznego Miasta Gdańska sprawę odnowienia i prezentacji tych zabytków potraktowała jako jeden z priorytetów swoich działań.

– Te przedmioty należą do wszystkich gdańszczan i Polaków. To element naszej tożsamości narodowej, którą należy pielęgnować i udostępniać następnym pokoleniom. Dlatego też te świadectwa niemieckich zbrodni uwiecznimy w postaci cyfrowych kopii przedmiotów. Niebawem zostaną one umieszczone na nowej wersji naszego portalu, gdzie prezentujemy zdjęcia i obiekty należące do naszego muzeum – informuje Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Rocznicowe spotkanie

Podczas spotkania pokazanych zostanie około 50 przedmiotów należących do zamordowanych pocztowców. Opowiedzą o nich konserwatorzy, którzy w ostatnim czasie je zabezpieczali, a także Marek Adamkowicz – specjalista z zakresu historii Poczty Polskiej w Gdańsku i września 1939 r.

Po uroczystości część pamiątek będzie dalej prezentowana w muzeum. Reszta będzie czekała na ekspozycję na nowej wystawie stałej, której scenariusz ma zostać opracowany do końca tego roku. Jednym z jej elementów będzie możliwość zwiedzania piwnic zabytkowego gmachu Poczty Polskiej, które były głównym miejscem oporu 1 września 1939 r.

Spotkanie rocznicowe w muzeum poprzedzą msza św. odprawiona o godz. 10.00 w kościele św. Brygidy oraz uroczystość na Cmentarzu Ofiar Faszyzmu na gdańskiej Zaspie, która rozpocznie się o godz. 12.00.

78. rocznica egzekucji Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku

  • 5 października 2017 r., czwartek, godz. 14.00
  • Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku
  • oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
  • pl. Obrońców Poczty Polskiej 1/2
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny
Projekt „Witajcie koledzy! Konserwacja i udostępnienie pamiątek po rozstrzelanych obrońcach Poczty Polskiej w Gdańsku", realizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: