Kenkarty, ryngrafy, blacha policyjna, nieśmiertelnik – II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów

W Zamku Książąt Pomorskich w Słupsku, 4 października 2017 r. zostanie otwarta wystawa „II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów". Ekspozycja została zorganizowana z okazji 45-lecia Oddziału słupskiego Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego i jest jedną z atrakcji towarzyszących obchodom jubileuszu.

 

Na wystawie zaprezentowanych zostało kilkaset obiektów. Wśród kilkuset prezentowanych eksponatów są ordery i odznaczenia, zarówno polskie, ale także nadawane w ZSRR i III Rzeszy; monety będące w obiegu w latach 1939-1945; pieniądze papierowe (banknoty, bony) funkcjonujące na terenach II Rzeczypospolitej zajętych przez okupantów, na których wprowadzono nowy podział administracyjny; monety powojenne, zarówno obiegowe okolicznościowe, jak i kolekcjonerskie oraz medale pamiątkowe.

Na wystawie znalazły się również obiekty niezwiązane z numizmatyką, medalierstwem czy falerystyką, takie jak: czapki wojskowe, pamiątki wykopane podczas prac w rejonie nekropolii Miednoje (w tym guziki, orły wojskowe, ryngrafy, blacha policyjna, nieśmiertelnik), kopie tablic pamiątkowych, kenkarty (karty rozpoznawcze, dokumenty tożsamości wydawane dla nieniemieckich mieszkańców Generalnego Gubernatorstwa), modlitewnik żołnierski czy kartka żywnościowa. Prezentowane na wystawie obiekty pochodzą z prywatnych kolekcji członków Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Słupsku.

 

II wojna światowa w zbiorach słupskich kolekcjonerów – wystawa z okazji 45-lecia Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Oddział w Słupsku

  • wernisaż: 4 października 2017 r., środa, godz. 12
  • wystawa czynna do 3 grudnia 2017 r.
  • Zamek Książąt Pomorskich
  • ul. Dominikańska 5
  • Słupsk

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: