Otwarte stocznie i spacery szlakiem modernizmu wyróżnione

Światowy Dzień Turystyki Gdynia obchodziła w środę, 27 września, konferencją podsumowującą tegoroczny sezon letni w mieście. Dziś przyszedł czas na świętowanie z przedstawicielami branży z całego regionu. W Teatrze Szekspirowskim odbyło się doroczne święto pomorskiej turystyki, podczas którego Gdynia odebrała dwie nagrody.

Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest na całym świecie od ponad 30 lat. Tegoroczne hasło przewodnie obchodów to „Zrównoważona turystyka – narzędziem rozwoju”. Organizowane z tej okazji doroczne spotkanie przedstawicieli branży turystycznej w województwie pomorskim to szansa na podsumowanie roku działań w turystyce i wymianę doświadczeń.

Tradycyjnie już, podczas regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk przyznał nagrody za zasługi dla rozwoju branży w regionie za 2016 rok. Gdynia otrzymała dwa wyróżnienia: w kategorii Wydarzenie roku za imprezę pod hasłem Odkrywamy Gdyńskie Stocznie oraz w kategoria Oferta turystyczna za spacery trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Dodatkowo, medal z rąk Marszałka za 10-lecie działalności otrzymało także Centrum Nauki EXPERYMENT Gdynia.

Wydarzenie Odkrywamy Gdyńskie Stocznie odbyło się 3 września 2016 r. jako jeden z elementów świętowania 90. urodzin Gdyni. Tego dnia wszystkie osoby zainteresowane zwiedzeniem terenów dawnej Stoczni Gdynia miały taką możliwość. Obszar, na którym nieprzerwanie od 1922 roku znajdowała się stocznia gdyńska, to dzisiaj miejsce funkcjonowania kilkudziesięciu prężnych zakładów. Stało się tak pomimo zakończenia działalności przez Stocznię Gdynia SA. Działa tam wiele firm branży morskiej i sektora innowacji. 3 września można było zapoznać się z ich działalnością „od kuchni”. Zobaczyć nowoczesne maszyny i wielki pływający dźwig. Wejść pod ponad stumetrową suwnicę bramową, zajrzeć do prototypowni, gdzie testowane są kosmiczne technologie. Wjechać na X piętro historycznego budynku „Akwarium”, zajrzeć do dawnego „Pentagonu”, czyli dzisiejszego Parku Konstruktorów. Spojrzeć na nabrzeża i doki z usytuowanych w różnych miejscach stoczni punktów widokowych.

Kolejne wyróżnienie – w kategorii Oferta turystyczna – miasto otrzymało za Spacery trasami Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. Wspomniany szlak to markowy, miejski produkt turystyczny Gdyni. Jest wyróżnikiem marketingowym miasta, podkreśla unikalność architektury Gdyni, stanowi ważną platformę dla angażowania i współpracy mieszkańców oraz pasjonatów modernizmu. A przede wszystkim – jest ważną atrakcją dla turystów odwiedzających Gdynię. Po śródmieściu Gdyni, w całości objętym opieką konserwatora zabytków, prowadzą trasy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu: 10-Lutego – molo Południowe, Kamienna Góra, Świętojańska, Moderna nieznana, Działki Leśne oraz Redłowo/ Wzgórze św. Maksymiliana. Trasy te położone są w stosunkowo bliskiej odległości od siebie, co umożliwia turystom bezproblemowe łączenie nawet kilku tras w jeden, dłuższy spacer architektoniczny. W ramach spacerów dostępne są broszury, mapy, audio przewodniki, dedykowana strona internetowa www.modernizmgdyni.pl, a także zorganizowane spacery z przewodnikami.

Przypomnijmy, że w ubiegłych latach Gdynia otrzymała nagrodę Marszałka za Gdynia InfoBox Obserwatorium zmian w kategorii Innowacja w turystyce, kolejną za „kompleksową ofertę kulturalną i turystyczną w kategorii Oferta turystyczna za Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz za Wydarzenie roku dla zawodów lotniczych Red Bull Air Race. Z kolei wyróżnienia trafiły do Ladies’ Jazz Festival w kategorii Wydarzenie roku oraz za kolejkę na Kamienną Górę w kategorii Inwestycja w turystyce.

Patronatem honorowym tegoroczną edycję ŚDT w Pomorskiem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki, Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Polska Organizacja Turystyczna oraz Polska Izba Turystyki.

Organizatorami regionalnych obchodów Światowego Dnia Turystyki są: Samorząd województwa pomorskiego, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Gdański Teatr Szekspirowski

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: