Ruszył Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci

Bohaterowie są wśród nas, Ojciec i syn, Rota, Jezus z Marszałkowskiej oraz Ostatnia przesyłka – za nami pierwsze pokazy IX Festiwalu Filmowego  Niepokorni Niezłomni Wyklęci. Największy festiwal filmowy poświęcony polskiej historii najnowszej rozpoczął się w środę 27 września w Gdyńskim Centrum Filmowym. Gdynia gości bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość oraz świadków historii z Polski i zagranicy.

Cztery dni festiwalowe to m.in. pokazy filmów o polskiej historii najnowszej, filmy dokumentalne, dokumenty radiowe, koncerty, przedstawienia multimedialne, instalacje artystyczne, moda, warsztaty, wystawy, panele z udziałem wybitnych gości. 
 
Na konkurs główny o nagrodę Złotego Opornika zgłoszono w tym roku niemal 100 filmów. Zakwalifikowało się 30 z nich oraz 12 dokumentów radiowych. Nowością, która z pewnością przyciągnie widzów, będą pokazy światowego kina fabularnego. 
 
Wyjątkowo zapowiada się udział Josefa Mašína ze Stanów Zjednoczonych, żołnierza czeskiego podziemia antykomunistycznego, czy Marii Wittner z Węgier, która walczyła w 1956 r. w Budapeszcie i za udział w powstaniu została skazana na karę śmierci (zamienioną potem na dożywocie). Festiwal NNW gościć też będzie 102-letnią kpt. Marię Mirecką-Loryś, Komendantkę Główną Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet, Mariana Pawelczaka „Morwę” żołnierza „Zapory” oraz stałą bywalczynię festiwalu płk Lidię Lwow-Eberle. Po raz kolejny przyjedzie kpt. Weronika Sebastianowicz z Grodzieńszczyzny.
 
Ważnym wydarzeniem festiwalu będzie rozpoczęcie projektu „Puls Wolności”, związanego z obchodami 100-lecia niepodległości. "Podczas widowiska muzycznego kilkunastu bębniarzy rozpocznie wybijanie pulsu, a następnie, dzięki aplikacji mobilnej przeniesie się on do internetu. Przez cały rok każdy będzie mógł kliknąć potwierdzając tym samym, że idea wolności jest dla niego ważna" - zapowiada dyrektor i pomysłodawca Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski. Orkiestra Wielkich Bębnów z udziałem świadków historii i zaproszonych gości zagra w piątek 29 września o godz. 17.00 na placu Grunwaldzkim. 

Wstęp na większość festiwalowych wydarzeń jest wolna, a niektóre z nich transmitowane są na facebookowym profilu Festiwalu. Z programem Festiwalu można zapoznać się na stronie http://festiwalnnw.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: