W Wiedniu podyskutują o Sobieskim

"Jan III Sobieski – polski bohater narodowy i zwycięzca spod Wiednia. Historia. Pamięć. Dziedzictwo" - to tytuł konferencji, która odbędzie się 19 i 20 września w Stacji Naukowej PAN w Wiedniu oraz w Austriackiej Akademii Nauk. Wykłady wygłoszą naukowcy z Austrii, Niemiec i Polski.
 
Celem konferencji jest omówienie postaci Jana III Sobieskiego z perspektywy historiografii Polski, Niemiec i Austrii. Jak informują organizatorzy, spojrzenia historyków wzbogacą historycy sztuki, którzy przedstawią szerzej fenomen sarmatyzmu a także intrygującą historię pierwszego pomnika Sobieskiego, jego wizerunki na obrazach, monetach, medalach, a nawet na świętych ikonach.
 
Król Jan III Sobieski jest nierozłącznie związany z historią polską i austriacką. Jako naczelny dowódca sojuszniczej armii odsieczowej w bitwie stoczonej 12 września 1683r. uwolnił od tureckiego oblężenia Wiedeń. Ten militarny sukces zapewnił polskiemu królowi miejsce w światowej historii. Sobieski znany jest nie tylko dzięki dokonaniom na polu bitwy czy w europejskiej polityce. Wykształcony i obyty w świecie wykazywał się znajomością i żywym zainteresowaniem dla sztuk pięknych, a dzięki wsparciu dla naukowców i artystów, zasłynął jako mecenas kultury.
 
"Pogłębiona prezentacja osoby, dokonań oraz narastania legendy króla pozwoli też na postawienie aktualnych i palących pytań – czy uzasadnione jest przedstawianie Sobieskiego, przesiąkniętego sarmacką orientalną kulturą, tylko jako pogromcy islamu i tarczy chrześcijaństwa w Europie? Czy można obecnie powoływać się na króla Jana, jako na patrona antyislamskich i antytureckich postaw w dzisiejszej Europie?" - czytamy w zaproszeniu.
 
Konferencja jest otwarta dla wszystkich osób zainteresowanych tematem. Wykłady będą tłumaczone symultanicznie na język polski i niemiecki. Część z paneli ma charakter ściśle naukowy, pozostałe - popularnonaukowy.
 
Obrady konferencji będą toczyły się w Sali Teatralnej Austriackiej Akademii Nauk oraz w Sali im. Króla Jana III Sobieskiego w budynku PAN Stacji Naukowej w Wiedniu.
 
Organizatorami wydarzenia są: Polska Akademia Nauk – Stacja Naukowa w Wiedniu wraz z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie i Instytutami: Kulturoznawstwa i Historii Teatru oraz Badań nad Historią Sztuki i Muzyki Austriackiej Akademii Nauk. Szczegółowy program dostępny jest na stronie internetowej.
  
Konferencji towarzyszy wystawa "Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu" w wiedeńskim Pałacu Zimowym Księcia Eugeniusza Sabaudzkiego (Muzeum Belweder), którą można oglądać od lipca do listopada br.
 
źródło: Nauka w Polsce
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: