Chorały gregoriańskie, kantaty, spektakl. Festiwal Goldbergowski w Gdańsku

Wielkie święto wielbicieli muzyki dawnej rozpoczyna się w piątek, 8 września 2017 r. Patronowi festiwalu poświęcono koncert z jego kantatami, pisanymi pod kierunkiem Johanna Sebastiana Bacha, w wykonaniu barokowej orkiestry Georgian Sinfonietta Tblisi wraz z Goldberg Vocal Ensemble i solistami.

Przez dwa kolejne wrześniowe weekendy będzie można posłuchać interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium. Koncert inaugurujący Festiwal Goldbergowski to występ włoskiej sopranistki Roberty Invernizzi wraz ze szwajcarskim zespołem La Cetra i włoskie XVII-wieczne utwory m.in. Claudia Monteverdiego, którego 450. rocznicę urodzin świętuje muzyczny świat.  Koncerty w kościele pw. Świętej Trójcy w Gdańsku potrwają do 17 września.

Koncerty i nie tylko

Koncert czeskiego żeńskiego zespołu Tiburtina Ensemble pod kierunkiem Barbory Kabátkovej, 9 września o godz. 19.30 zabierze słuchaczy w najdalszą wędrówkę w czasie – do krainy chorałów gregoriańskich. Festiwal to nie tylko muzyka. Utwór, dzięki któremu Goldberg zapisał się w historii, stał się także inspiracją dla Adama Walnego. Spektakl „Gould Wariacje", z wykorzystaniem autorskiego pomysłu i wykonania marionety, zostanie zaprezentowany w niedzielę, 10 września o godz. 17.00. Tradycją festiwalu stała się prezentacja „Wariacji Goldbergowskich" J.S. Bacha. W tym roku, 15 września o godz. 19.30 swoją interpretację zaprezentuje klawesynista i wirtuoz pianoforte Robert Hill. Koncert finałowy – niedziela, 17 września, godz. 17.00 – to kantaty gdańskiego ucznia Telemanna, Johanna Jeremiasa du Graina ze zbiorów PAN Biblioteki Gdańskiej w wykonaniu orkiestry Goldberg Baroque Ensamble wraz z solistami pod kierunkiem Andrzeja Szadejki.

  

La Cetra, fot. mat. prasowe festiwalu

Geneza i idea festiwalu

Festiwal powstał w 2006 r., w którym przypadała 250. rocznica śmierci Johanna Gottlieba Goldberga, urodzonego w Gdańsku klawesynisty i kompozytora, żyjącego w latach 1727-1756. Nazwisko Goldberga przeszło do historii muzyki dzięki „Wariacjom Goldbergowskim" Johanna Sebastiana Bacha (BWV 988), których – jako jego uczeń – był pierwszym wykonawcą. Ideą nadrzędną Festiwalu Goldbergowskiego jest prezentacja najciekawszych interpretacji muzyki dawnej z wykorzystaniem oryginalnego instrumentarium. Nawiązana współpraca z Biblioteką Gdańską PAN owocuje wykonaniami najcenniejszych zachowanych dzieł z twórczości gdańskich mistrzów epoki baroku. Ponadto festiwal, przywołując nazwisko swojego patrona, przypomina o jego związku z Gdańskiem. Pomysłodawczynią i obecnym dyrektorem festiwalu jest Alina Ratkowska, adiunkt Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego w Bolonii w 2005 r.

XII Festiwal Goldbergowski

  • 8-17 września 2017 r., weekendy piątek-sobota o godz. 19.30, niedziela o godz. 17
  • kościół pw. Świętej Trójcy
  • ul. Świętej Trójcy 4
  • Gdańsk
  • bilety:
            normalny – 30 zł 
            ulgowy – 20 zł

Więcej informacji znajduje się na stronach internetowych:

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: