10-lecie bractwa rycerskiego na Twierdzy Wisłoujście

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na 10-lecie Chorągwi Ziemi Gdańskiej. W sobotę, 9 września 2017 r. w godzinach 10:00-16:00 w Twierdzy Wisłoujście przez cały dzień na zwiedzających będą czekać liczne atrakcje: pojedynki rycerskie, warsztaty tańca dawnego, gry i zabawy plebejskie oraz koncert.

Średniowieczne dzieje przestrzeni wokół Twierdzy Wisłoujście i jej wykorzystania przez naszych przodków to w dalszym ciągu biała karta w historii Gdańska. Pewno jest to, że w pobliżu fortyfikacji żyli urzędnicy, żołnierze, a także przedstawiciele niższych grup społecznych – karczmarze i chłopi oraz krótkoterminowo kupcy i żeglarze z całej średniowiecznej Europy. Te elementy zostaną przypomniane dzięki Festiwalowi przy Twierdzy Wisłoujście, który jest świętem Chorągwi Ziemi Gdańskiej.

10-lecie Chorągwi Ziemi Gdańskiej to także okazja do zaprezentowania przyszłości walk rycerskich, które organizowano niemalże na każdym średniowiecznym dworze. O co chodzi? 

Program:

10:00 Otwarcie bram Twierdzy, oficjalne przywitanie

10:30 Dawne gry i zabawy plebejskie: przeciąganie sań, tor przeszkód z jajem, ubieranie rycerza, odpoczynek kmiotów

11:00 Rozpoczęcie Turnieju Łuczniczego

11:30; 12:30; 14:30 Opowieści o sowach i ptakach drapieżnych

12:00 Warsztaty tańca dawnego prowadzone przez Starogardzkie Bractwo Rycerskie

13:00 Pojedynki rycerzy: miecz i tarcza, miecz długi oraz broń drzewcowa

14:00 Pokazy walk grupowych: starcia 3 vs 3 na zasadach HMB

15:20 Koncert zespołu Fleurdelis

16:00 Zakończenie – zamknięcie bram Twierdzy

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: