Żuławy Gdańskie w XVII wieku - powrót monografii

Ciągle rosnące zainteresowanie Żuławami Gdańskimi sprawiło, że na rynek księgarski powróciła, po dziesięcioleciach nieobecności, bardzo cenna pozycja. „Żuławy Gdańskie w XVII” wieku to najlepsza i najbardziej szczegółowa jak dotąd monografia tych niezwykle interesujących i barwnych, choć płaskich terenów.

Przy pisaniu pracy autor wykorzystał cały dostępny zasób archiwalnych i źródłowych. Głównie księgi gruntowe oraz wyciągi urzędowych ksiąg żuławskich z lat 1579 – 1700. W książce poznajemy nietypowe jak na warunki Rzeczpospolitej, do której formalnie należał wówczas Gdańsk, położenie tutejszych chłopów, którzy osiągnęli pozycję społeczną dalece odbiegającą od chłopów mieszkających w innych częściach Prus Królewskich., nie mówiąc o reszcie ziem Polskich. Książkę profesora Przemysława Szafrana wznowiło wydawnictwo Agni, namówione do tego przez Stowarzyszenie Żuławy i Grzegorza Boguna.

Z książki dowiemy się między innymi specyfikę specjalnej roli pełnoprawnych gospodarzy, wielkość i specyfikę tutejszych gospodarstw, specyfikę tutejszej administracji, a także kierunki działalności gospodarczej mieszkańców Żuław i funkcjonowanie samorządu żuławskiego.

Książka dostępna jest w księgarniach, u wydawcy, a także w sprzedaży wysyłkowej.

(Red.) fot. Polnocna.tv

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: