Muzeum Archeologiczne w Gdańsku: Weekend z archeologią 2017 już wkrótce

W wydarzeniu swój udział zapowiedzieli przedstawiciele instytucji muzealnych i naukowych m.in.: Narodowe Muzeum Morskie, Muzeum Historii Miasta Gdanska, Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, a także Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Gdańsku, studenci archeologii i Faktoria z Pruszcza Gdańskiego.

Zaplanowano cykl wykładów popularnonaukowych dotyczących badań i odkryć archeologicznych z terenu Gdańska, Pomorza i dna Zatoki Gdańskiej. Między innymi zaprezentowane zostaną założenia najnowszego projektu badawczego dotyczącego szczątków ludzkich odkrytych w ossuarium w Piwnicy Romańskiej. Przedstawione zostanie niecodzienne znalezisko z Gdańska wyprzedzające o kilka wieków początki grodu nad Motławą. Poruszone będą zagadnienia dotyczące ochrony zabytków archeologicznych w Polsce.

Dla pasjonatów najdawniejszych dziejów grodu gdańskiego przygotowano spacer z archeologiem po stanowiskach archeologicznych.

Ujawnionie zostaną sekrety wytwarzania dawnych kosmetyków i pachnideł, a także dzieje kanonów piękna w przeszłości z możliwością wykonania makijażu oraz przymierzania strojów z dawnych epok.

Specjalisci z dziedziny konserwacji zabytków zaprezentują swoje metody pracy. Umożliwią uczestnikom rozpoznawanie za pomocą mikroskopu włókien, rodzajów splotów tkanin, a także gatunków skór używanych przed wiekami.

Niepowtarzalnym widowiskiem będzie z pewnością pokaz pt. Bursztyn. Ogień. Magia, w czasie którego kule ognia powstają przez miotanie pyłu bursztynowego z płonących pochodni. Autorem spektaklu jest Eryk Popkiewicz. Udział w pokazie będzie z pewnością niezapomnianym przeżyciem.

Nie zabraknie atrakcji dla najmłodszych. Przygotowano warsztaty antropologiczne i artysyczne.Mali odkrywcy będą mieli okazję uczestniczyć w wykopaliskach, a następnie rozpoznawać i opisywać swoje znaleziska- tworzyć kartę zabytku. Ochotnicy, jako łowcy z epoki kamienia będą mieli możliwość stworzenia własnego malowidła naskalnego

Zapraszamy:

w sobotę 9 września od 10.00- 18.00

w niedzielę 10 września od 11-17.00

Wstęp bezpłatny

info+foto: Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

K. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: