Letni koncert z gdańskimi carillonami

W piątek, 18 sierpnia, o 21.00 odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Wodowanie Sztuk-Letnie Koncerty Carillonowe“. Tym razem gdańszczanin Wojciech Lauer przygotował aranżacje utworów z... gier komputerowych. Wydarzeniu będzie towarzyszył konkurs, w którym będzie można wygrać wyjątkową nagrodę, czyli dedykowany utwór, który będzie można odsłuchać na żywo... obok grającego go carillonisty.

Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce, które posiada trzy czynne carillony koncertowe. Dwa z nich znajdują się w wieżach kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów) oraz Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów). Trzeci – „Gdańsk” - jest carillonem mobilnym i składa się z 48 dzwonów. Wszystkie są zarządzane przez Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Niezwykłe instrumenty tego lata można usłyszeć m.in. w ramach letnich koncertów „Wodowanie Sztuk”.

- Tym razem w ramach naszych wieczornych spotkań z muzyką zachęcamy publiczność do rozpoznawania z jakich gier komputerowych pochodzą utwory, które zagramy w najbliższy piątek. Prawie każdy z nas przynajmniej raz zagrał w grę komputerową, albo zetknął się z tą formą rozrywki. Uczestnicy mają równe szanse – mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczny Letnich Koncertów Carillonowych.

Organizatorzy nie zdradzają szczegółowego repertuaru. Znana jest za to główna nagroda. Zwycięzca, który w dniu koncertu do godz. 22:00 jako pierwszy w prywatnej wiadomości na profilu facebookowym „Carillony Gdańskie“ prześle najwięcej tytułów gier komputerowych, będzie mógł, w porozumieniu z carillonistą, zamówić własny, ulubiony utwór. Zostanie on zagrany podczas cotygodniowych, całorocznych koncertów carillonowych, czyli w piątki o 14:45 z wieży św. Katarzyny, albo w soboty o 12:05 z wieży Ratusza Głównego Miasta.

– Mamy nadzieję, że ta dość niecodzienna nagroda spotka się z entuzjazmem naszych słuchaczy. Poza nią przygotowaliśmy także dwa bilety na koło widokowe Amber Sky, ufundowane przez Jarmark św. Dominika i koło widokowe Amber Sky, dwa bilety VIPowskie do oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska oraz gadżety od patrona medialnego, czyli trójmiasto.pl. Tu również decyduje kolejność przesłania odpowiedzi na nas profil facebookowy – dodaje Monika Kaźmierczak.

„Wodowanie Sztuk” to cykl koncertów granych przez cały lipiec i sierpień 2017 r. z wież kościoła św. Katarzyny (o 21:00) i w soboty z wieży Ratusza Głównego Miasta (o 12:05). Podczas piątkowych koncertów, zawsze ok. 21:45, grany jest utwór, podczas którego dźwięki wydobywane z carillonów współgrają ze znajdującą się w pobliżu kościoła św. Katarzyny Fontanną Heweliusza. W sierpniu można usłyszeć utwór Nihil Constat Katarzyny Kwiecień-Długosz. Partnerem strategicznym cyklu koncertów jest Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o.

Wyniki konkursu zostaną podane w sobotę 19 sierpnia 2017 r. na profilu facebookowym Carillony Gdańskie. Nagrody będzie można odebrać od poniedziałku 21 sierpnia 2017 r. od godz. 10:00 w Muzeum Nauki Gdańskiej, oddziale Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, które mieści się w kościele św. Katarzyny.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: