Buster Keaton - niespodziewany powrót wielkiego komika

Buster Keaton
Buster Keaton - genialny komik o kamiennej twarzy sprzed stu lat. Zapomniane filmy niezwykłej gwiazdy, bawiącej świat w dwudziestoleciu międzywojennym i przy okazji jednego z twórców kina akcji, powrócą w bardzo ciekawym stylu już w niedzielę na Faktorii w Pruszczu Gdańskim.
 
Bartosz Gondek
 
Buster Keaton, zwany „człowiekiem o kamiennej twarzy”, stworzył kreacje, które stały się początkami pewnych stylów filmowych obowiązujących w Hollywood. Nie tak dawno, także w polskich kinach studyjnych wyświetlano ponownie zrealizowany w 1927 roku film „Generał”, opowiadający historię maszynisty, uwikłanego w miłość i wojnę – tym razem secesyjną. „Generał” był pierwszym filmem akcji wykorzystującym w takim stopniu kolej, którego kanwę powtarzano w Hollywood potem wielokrotnie.
W najbliższą niedziele o godzinie 20 na Faktorii w Pruszczu Gdańskim będziemy świadkami pokazu niemych filmów  Bustera Keatona, uzupełniony muzyką wykonywaną na żywo przez Orkiestrę Miasta Pruszcz Gdański.
 
- Pomyśleliśmy że miło będzie wrócić do tej niepowtarzalnej atmosfery, kiedy w każdym kinie, lub jak kto woli – iluzjonie – znajdowało się miejsce dla orkiestry, - mówili o swoim pomyśle pruszczańscy muzycy.
 
Tak się złożyło, że koncert na Faktorii zbiega się ze 100 leciem debiutu artystycznego komika. Buster Keaton zadebiutował w 1917 roku, jeszcze jako żołnierz, w filmie „Rzeźnik”. 90 lat temu wyreżyserował i zagrał  w „Generale”...
Filmie genialnym, ale dla twórcy przełomowym. Dzieło, będące w istocie nie komedią, lecz filmem akcji, nie zostało zrozumiane przez ówczesną krytykę i widownię, stając się dla niego początkiem końca kariery. Swój ostatni film Keaton stworzył zaledwie dla lata później.  W roku 1959 nagrodzono go Oscarem za całokształt działalności, a teraz z wraca - na pruszczańską Faktorię.
 
(Red.) Bg

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

http://polnocna.tv/news/16238-buster-keaton-niespodziewany-powrot-wielkiego-komika