Nierząd, rozboje i bandytyzm w Szczecinku

www.stefahistorii.pl, www.polnocna.tv, szczecinek, rozboje
Kasiarze, drobni przestępcy, rzezimieszki pospolite rozboje. Zanurzymy się na niej w przestępczy świat międzywojnia, zarówno w ówczesnej Polsce jak i w Niemczech, aż do końca lat 40. i powojennego chaosu. Muzeum w Szczecinku zaprasza w niezwykłą podróż do przedwojennego półświatka. Na wystawie prezentowane będą m.in. broń, akta policyjne, mundury, zdjęcia przestępców i wiele innych ciekawych przedmiotów.
Otwarcie wystawy odbędzie się 20 lipca o godzinie 17:00, będzie ją można oglądać do 23 września. Wystawa ze zbiorów: Jacka Dehnela, Muzeum Milicji w Niekłonicach, Muzeum Okręgowego w Pile, Muzeum w Koszalinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomiu, Archiwum Państwowego w Koszalinie, oddział Szczecinek, Studia Historycznego Huzar.
 
Muzeum Regionalne w Szczecinku, założone w roku 1914, to  jedno z najstarszych muzeów na Pomorzu Zachodnim. Powstało na bazie wystawy archeologicznej z 1866, którą zorganizował major pruski F. W. Krasiski. Obiekty zgromadzone na wystawie (ponad 700 sztuk) pochodziły z wykopalisk Kasiskiego z lat 60. XIX wieku prowadzonych na terenie dzisiejszych powiatów człuchowskiego i szczecineckiego.  od koniec II wojny światowej, w lutym 1945, po przejęciu miasta przez armię radziecką, część kolekcji została wyrzucona przez okno. Niektóre z tych zabytków zostały uratowane przez ss. Niepokalanki. Reaktywacji muzeum w Szczecinku podjęli się m.in. Aleksander Stafiński i Anatol Sałaga, którzy zorganizowali Obywatelski Komitet Muzeum Szczecinka i Ziemi Szczecineckiej.  We wrześniu 1957 roku Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinku powołało nowy Komitet Organizacyjny Muzeum. Organizację muzeum wspomógł też szczecinecki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego.  Muzeum otwarto 28 lutego 1958 roku. 
Adres placówki to:  Muzeum mieszczące się przy ulicy Szkolnej 1, otwarte jest od wtorku do  niedzieli, w godzinach godz. 10:00-16:00 W poniedziałki muzeum jest nieczynne dla zwiedzających.
(Red.) fot. Muzeum Szczecinek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: