Muzeum Archeologiczne w Gdańsku: skarby czekają

Od 22 czerwca w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku można podziwiać najprawdziwsze skarby odkryte podczas wykopalisk grodu w Czermnie(wioska w woj. Lubelskim – według badań tożsama z głównym ośrodków Grodów Czerwieńskich). Zgodnie z wynikami prowadzonych na tym obszarze badań, tysiąc lat temu było to centrum cywilizacyjne dla rozległego terytorium – mogące równać się statusem z ówczesnymi: Gnieznem, Poznaniem czy Krakowem.

Przypomnijmy: 

Tereny te w X wieku zamieszkiwało słowiańskie plemię Lędzian, od których wywodzi się nazwa Polski i Polaków: w językach wschodniosłowiańskich – Lachy, w węgierskim – Lengyel. Przełom X i XI wieku to okres walk o terytorium Grodów Czerwieńskich pomiędzy Polską a Rusią. Do połowy XIV wieku Grody pozostawały w rękach ruskich, przeżywając swój największy rozkwit za czasów panowania księcia halicko-włodzimierskiego Daniela w połowie XIII wieku. 

Gród w Czermnie powstał w X wieku, w XII-XIII był rozbudowywany. Później jego znaczenie malało, czego przyczyną były prawdopodobnie nawracające łupieżcze najazdy tatarskie. Dziś gród nadal otaczają wały, pomimo stuleci zapomnienia i erozji, wciąż wysokie na 6 m. Sąsiadują z nim podgrodzia i chrześcijańskie cmentarzyska. Elementy te składają się na rozległy kompleks osadniczy położony nad rzeką Huczwą, który może obejmować obszar nawet 150 ha. Od grodu,  najprawdopodobniej do przystani nad rzeką, prowadziły poprzez nadrzeczne łąki dwa długie pomosty ułożone na potężnych dębowych palach. Niedawno też na jednym z podgrodzi zlokalizowano ślady romańskiego kościoła.

Na wystawie przygotowanej przez Muzeum Archeologiczne w Gdańsku znajdują się skarby srebrnej biżuterii z X i XIII wieku. Dwa najstarsze znaleziono nieopodal grodziska. Jeden ukryto w płóciennym tobołku lub skórzanej sakiewce, drugi – w glinianym naczyniu. Wykonane ze srebra ozdoby zachowały się w bardzo dobrym stanie. Zausznicom, lunulom – zawieszkom, paciorom towarzyszyły wyroby z brązu, szkła i karneolu. W skład obu skarbów wchodzą przedmioty o różnej proweniencji pochodzące zarówno z Zachodu (Polska), jak i Wschodu (Ruś), a nawet z Południa (obszar Czech i Słowacji). Świadczy to o dalekosiężnych kontaktach miejscowych elit zamieszkujących Czerwień.

Na trzecie znalezisko biżuterii natrafiono w trakcie badań wykopaliskowych na grodzie. Ozdoby złożono w połowie XIII wieku, jako dar grobowy. Sam pochówek budzi wiele kontrowersji: srebrne przedmioty znajdowały się bowiem w nogach skrępowanego mężczyzny z odciętą głową, obok dorosłego pochowano dziecko wraz z toporem u nóg, grób zaś wkopano w wał grodziska. Na szczególną atencję zasługuje kunszt wykonania tych niezwykłych znalezisk: srebrne odlewy i obrobione kamienie.  

foto+info: Muzeum Archeologiczne 

Karoll 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: