1939 - przed Burzą: rekonstrukcja w Trąbkach Wielkich

Po pierwszej części Tryptyku historycznego 1939 - przed Burzą przyszła pora na drugą odsłonę. Już w sobotę, 17 czerwca o godzinie 19:00 w Trąbkach Wielkich - w trakcie imprezy plenerowej Trąbki w Trąbkach - odbędzie się rekonstrukcja historyczna nawiązująca do pierwszych chwil II wojny światowej.

Przypomnijmy: Pierwszą częścią wydarzenia historycznego "1939 - przed Burzą" był wykład, podczas którego panowie: Marek Kozłow, Artur Jendrzejewski, Bartosz Gondek i Przemysław Sautycz - lokalni pasjonaci historii, nakreślili tło społeczno - polityczno - ekonomiczne pogranicza Wolnego Miasta Gdańska i Rzeczpospolitej. A także przybliżyli nastroje panujące na pograniczu. 

W drugiej części Tryptyku będziemy mogli zobaczyć inscenizowaną potyczkę między żołnierzami niemieckimi a polskimi o posterunek graniczny w roku 1939. Na stadionie w Trąbkach stanie wierna rekonstrukcja posterunku ze szlabanem. Potyczkom żołnierzy towarzyszyć będzie zaciekła strzelanina i szereg efektów specjalnych. O tych wydarzeniach będzie opowiadał dziennikarz, historyk i regionalista - Bartosz Gondek.

Ale zanim na pograniczu poleje się krew rekonstruktorzy pozwolą widzom obejrzeć swoje mundury, broń i sprzęt zmechanizowany. Warto przyjść i zobaczyć. 

    
foto: materiały redakcji

K. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: