Wolne Miasto Gdańsk: Szpiedzy, fury i koka

Szpiedzy, przemyt i samochody - tajny front i motoryzacja w międzywojennym Wolnym Mieście Gdańsku. Dwóch trójmiejskich historyków: Bartosz Gondek i Artur Jendrzejewski zaprezentuje, 29 czerwca o godzinie 17:00 w Ratuszu Głównego Miasta, w ramach cyklu "Czwartki w Historycznym", Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, w nieznane dotąd materiały będące efektem najnowszych kwerend archiwalnych. Bartosz Gondek i Artur Jendrzejewski opowiedzą o min o kontrowersyjnym oficerze polskiego wywiadu majorze Janie Henryku Żychoniu, który kochał szybkie samochody; gdańskich mieszkaniach i lokalach, które zajmowali szpiedzy, przybliżą także ciekawostki o służbowych autach używanych przez polską „dwójkę” i Straż Graniczną a także o motoryzacji Wolnego Miasta Gdańska.

Historycy spróbują też odpowiedzieć na pytania, które w pierwszej chwili mogą wywołać uśmiech na twarzy, jak choćby: kto finansował luksusowe zachcianki szefa polskiego wywiadu w Wolnym Mieście Gdańsku? Kto sprzedał samochody polskiego wywiadu we wrześniu 1939 roku i jak przemycano przez „zieloną granicę” rowery, gęsi, jajka i … narkotyki?

Panowie rozwikłają również tajemnice kamienicy stojącej przy ulicy Grunwaldzkiej 117 i pokażą legendarny samochód polskiego łowcy szpiegów: zidentyfikowane przez prelegentów, wzbudzające zazdrość sportowe angielskie cacko. Będzie także zagadka - spróbujemy rozpoznać pojawiający się na dotąd nieznanym zdjęciu, samochód służbowy  Straży Granicznej.

 Zapraszamy.

 

Miejsce: Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku / Muzeum Historyczne Miasta Gdańska

Termin: 29 czerwca(czwartek) godzina 17:00 

Patronat: www.polnocna.tv i www.strefahistorii.pl

 

foto: www.dobroni.pl

(Red.)Karoll

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: