Zakończono prace digitalizacyjne nad kolekcją archiwalną „Adiutantura Generalna Naczelnego Wodza”

40 tysięcy stron dokumentów z Kancelarii Naczelnika Państwa i Naczelnego Wodza zostało zdigitalizowanych w Instytucie Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku. Dzięki wsparciu MKiDN zakończono wieloletni projekt digitalizacji kolekcji archiwalnej „Adiutantura Generalna Naczelnego Wodza”

Wśród 40 tysięcy stron skanów są również mapy oraz szkice sytuacyjne z okresu walk o kształt terytorialny Polski Odrodzonej. Digitalizacja kolekcji trwała cztery lata. Zeskanowane i opisane dokumenty z lat 1918-1922 zamieszczono na stronie internetowej www.pilsudski.org

Projekt otrzymał wsparcie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Senatu RP, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Instytutu Pamięci Narodowej.

Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce, założony przez polskich emigrantów w 1943 r. w Nowym Jorku, jest instytucją naukową prowadzącą badania nad dwudziestowieczną historią Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Instytut zgromadził bogaty, jeden z największych poza krajem zasób materiałów archiwalnych dotyczących historii Polski w latach 1918-1939.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: