Muzeum II Wojny Światowej powiększa zbiory

Muzeum II Wojny Światowej tylko od początku kwietnia pozyskało aż 151 nowych obiektów, które już wkrótce będzie można obejrzeć w placówce.

Do najciekawszych obiektów należą m.in przestrzelony krzyż, 18. Czarno -białych przedwojennych fotografii zamordowanego w Charkowie w 1940r. Jana Kazimierza Kaszewskiego czy pozwolenie na poruszanie się po godzinie policyjnej.

Jak ustalili nasi historycy przestrzelony krzyż należał do osoby zamieszkującej w miejscowości Olszewnica Stara. W czasie wojny był schowany w piwnicy, gdzie ukrywała się żydowska rodzina. Wedle relacji darczyńcy krzyż ten został wykorzystany w celu przekonania Niemców, że w piwnicy przebywa chrześcijańska rodzina. Krzyż został przestrzelony pod koniec wojny, w czasie przejścia frontu.

Muzeum otrzymało eksponaty od 12 Darczyńców. Pozyskaliśmy w ten sposób 73 dokumenty, 22 fotografie, 25 znaczków, 1 banknot i 2 obligacje, 21 listów, 5 publikacji i 2 eksponaty.

Zbiory muzeum powiększą się również o fałszywą Kennkartę należąca do Stefanii Kaniut, wykonana przez jej przyszłego męża, byłego więźnia obozu Auschwitz, 06.10.1944 r., legitymację upoważniająca Józefa Kopaczyńskiego do noszenia odznaki pamiątkowej 3 Batalionu Strzelców, 13.09.1933 r. oraz publikacja „Zbiór polskich piosenek żołnierskich, ludowych i historycznych”, wydany na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: