Książka wydna przez Muzeum II Wojny Światowej otrzymała Nagrodę Historyczną POLITYKI 2017

9 maja w redakcji POLITYKI zostały wręczone Nagrody Historyczne POLITYKI 2017 za książki o najnowszej historii Polski wydane w 2016 roku.

Najlepszym debiutem okazała się być książka Sebastiana Pawliny Praca w dywersji. Codzienność żołnierzy Kedywu Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, wyd.  Muzeum II Wojny Światowej. Autor po przeanalizowaniu na nowo dziesiątków relacji i wspomnień próbuje odpowiedzieć na pytanie jakie problemy (bytowe, etyczne) towarzyszyły na co dzień konspiratorom.

W dziale prac naukowych i popularnonaukowych nagrodę odebrali Grzegorz Miernik i Dariusz Jarosz za książkę  „Zhańbiona” wieś Okół: opowieści o buncie, wyd. Instytut Polskiej Akademii Nauk oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Książka opowiada historię chłopskiego buntu na tle kolektywizacji  w jednej z kieleckich wsi w 1945 roku.

W  dziale pamiętników i wspomnień przyznano dwie równoważne nagrody. Pierwszą otrzymała książka Antoniego Kroha Za tamtą górą. Wspomnienia łemkowskie, wyd. ISKRY – opowieść o odnajdywaniu się Łemków  w nieprzychylnych dla nich czasach PRL-u.

Druga nagroda trafiła w ręce Joanny Dufrat i Piotra Cichorackiego za opracowanie Dziennika wydarzeń 1939-1944 Jędrzeja Moraczewskiego, wyd. LTW., okupacyjnego diariusza prowadzonego przez 70-letniego przedwojennego premiera z perspektywy podwarszawskiego Sulejówka.

W kategorii wydawnictwa źródłowe Jury przyznało nagrodę Elżbiecie Orman za opracowanie „Najmniej jestem tam gdzie jestem”. Listy Zofii z Vorzimerów Breudstedt z Warszawy i getta warszawskiego do córki Marysi w Szwajcarii, wyd. Instytut Historii Polskiej Akademii Nauk oraz Fundacja Centrum Dokumentacji Czyny Niepodległościowego. 27 listów matki do córki odsłania na przykładzie życia prywatnego polsko-niemiecko-żydowskiej rodziny skutki działania mechanizmów totalitarnego systemu.

Nagrody Historyczne Polityki to najstarsza w Polsce nagroda przyznawana publikacjom o tematyce dotyczącej najnowszej historii Polski. Po raz pierwszy Nagrody zostały przyznane w 1959 r. W skład Jury przyznającego Nagrody Historyczne wchodzą wybitni polscy historycy oraz przedstawiciele tygodnika „Polityka”, a wyróżnione prace – w ogromnej większości – weszły na trwałe do polskiej historiografii. 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: