Stowarzyszenie Łuczników Pomorza - na Pomorzu będą strzelać profesjonalnie

Stowarzyszenie Łuczników Pomorza w skrócie SŁuP powstało w marcu 2017 roku w Gdańsku. Jest to grupa zajmująca się szeroko pojętym łucznictwem, w tym oczywiście historycznym. 

Od kilku lat łucznicy tradycyjni strzelają nie tylko podczas odbywających się w gminach turniejach rycerskich, ale również posiadają własne zawody. Zmienił się również profil tego typu aktywności - z kierunku rekonstrukcji coraz bardziej zmierza w stonę sportu. Łucznicy nie tylko strzelają do tarcz, ale zajmują się też "polowaniem" na modele 3D czy 2D. Co najważniejsze, od początku w polskiej czołówce znajdowali się zawodnicy z Pomorza, którzy teraz powołali formalne stowarzyszenie.

- Pomysł zrodził się wśród miłośników łucznictwa tradycyjnego wywodzących się z pomorskich grup rekonstrukcji historycznej (ODN Inogici, TGN Gdańsk, Starogardzkie Bractwo Rycerskie), którzy chcieli podzielić się swoją pasją i wesprzeć nowych adeptów łucznictwa, oraz propagować niszowy sport jakim jest łucznictwo. Najpierw było konkretne działanie – systematyczne treningi, wyjazdy na turnieje, organizacja własnych imprez, zbiórka materiałów, propagowanie łucznictwa wśród znajomych itd. - opowiada Łukasz Baran ze SŁuP - Nie skupiamy się jednak tylko na samym łucznictwie ale zajmować się będziemy także inicjowaniem, wspieraniem i pomocą w organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć sportowych, edukacyjno-kulturalnych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Wśród członków stowarzyszenia można znaleźć również rzemieślników, którzy są w stanie pokazać jak w dawnych czasach wyglądało rzemiosło z zakresu tradycyjnych zawodów: stolarz, kowal i innych mniej powszechnych obecnie. Potrafią także przeprowadzić żywe lekcje historii, z warsztatami manualnymi i rozwojem umiejętności interpersonalnych - dodaje. 

Dwie bazy treningowe i turnieje

Niemal co tydzień łucznicy ruszają w Polskę by brać udział w zawodach. Można ich jednak czasem spotkać na rodzinnym Pomorzu. Gdzie będzie można podpatrzeć następców Robin Hooda? 

- W najbliższym czasie SŁuP zorganizuje duże zawody łucznicze. 27 maja 2017 roku w Pawłowie przeprowadzimy drugie już Zawody Łucznicze 3D. Łucznicze turnieje 3D to ciekawa alternatywa dla klasycznych zawodów łuczniczych. Na tego typu strzelaniach rywalizacja polega na oddawaniu strzałów punktowych nie do tarcz papierowych – centrycznych, ale do figur zwierząt w skali 1:1 wykonanych z pianki. Takie bezkrawe polowanie. Na majowych zawodach spodziewamy się łuczników z całej Polski oraz liczymy na odwiedziny zawodników z zagranicy - opowiada Baran. 

Grupa nie jest zamknięta dla nowych członków. Najlepiej skontaktować się poprzez stronę internetową lub facebooka

- Nasz grupa działa głównie na terenie wojowództwa Pomorskiego, gdzie mamy dwie bazy treningowe. Jednaę mieści si w Pawłowie, druga zaś w Gdańsku Oliwie - dodaje Baran. 

fot. https://www.facebook.com/lucznictwo.pomorze/

oprac. pc

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: