Znaleźli na plaży toporek sprzed tysięcy lat

Anonimowy znalazca przyniósł do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej piękny i rzadki toporek z rogu zwierzęcia. Przedmiot ma  wiele tysięcy lat. W Kamieniu Pomorskim zawrzało...

Niewielkie za to historyczne miasteczko i kameralne muzeum, w którym dzieją się rzeczy niecodzienne. Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej, Grzegorz Kurka nie może narzekać na nudę. - Wczoraj nie było mnie 20 minut w muzeum i w tym czasie ktoś przyniósł do placówki pięknie zachowany i przy okazji bardzo zgrabny rogowy toporek sprzed wielu tysięcy lat – mówi „StrefieHistorii.pl” Pan Grzegorz. - Intensywnie szukamy osoby, która znalazła ten niezwykły obiekt. Rogowe toporki zachowują się bardzo rzadko. Po pierwsze, chcemy jej podziękować, że przyniosła go do placówki. Po drugie może uda się przebadać miejsce, w którym został znaleziony.

Dla muzealników najważniejsze jest właśnie dokładne określenie miejsca znalezienia obiektu. Wiadomo że został znaleziony na plaży na wysokości Łukęcina. To pokrywa się z wcześniejszym znaleziskiem – rogiem tura i może sygnalizować osadę, która wówczas była oddalona od morza o kilkaset kilometrów a teraz znalazła się na plaży. Chcą też ustalić wiek obiektu metodą radiowęglową i być może zidentyfikować gatunek zwierzęcia z którego pochodził róg. Wstępne ustalenia na temat toporka wyglądają następująco: datowanie: wczesny neolit/ok. 4000 tys. lat p.n.e, całkowita długość 15 cm, szerokość (na wysokości otworu) 5,1 cm, grubość 3,6 cm, szerokość ostrza 3,8 cm, szerokość obucha 6,15 cm, średnica otworu (górna) 2,15 cm, dolna 2,6 cm, waga 289 gram.

(Red.) Bartosz Gondek fot. Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: