Armaty opuszczają Wisłoujście. Kierunek Kraków!

Z Twierdzy Wisłoujście wyjeżdżają repliki dział, stanowiące element wystroju. Jaki jest powód? Obchody roku Tadeusza Kościuszki w Krakowie. 

W piątek na krakowskim rynku odbędzie się inscenizacja z udziałem 300 rekonstruktorów oraz statystów. Właśnie w tych obchodach będą "brały udział" armaty z gdańskiej twierdzy. 

W piątek, 7 kwietnia, o godzinie 17:00 odbędzie się widowisko plenerowe „Vivat Kościuszko!”, inspirowane monumentalnym obrazem Jana Styki „Polonia, Konstytucja 3 maja 1791”.  Wydarzenie rozpocznie się symultanicznie w kilku miejscach Krakowa: przy kościele Braci Mniejszych Kapucynów (ul. Loretańska 11), przed Barbakanem, na ulicy Floriańskiej, w Rynku Głównym przy Ratuszu i przed Kościołem św. Wojciecha. Podczas widowiska zobaczymy lekcję historii w ożywionych obrazach, m.in. ofiarowanie szabli w kaplicy Loretańskiej, przysięgę Tadeusza Kościuszki czy wielką paradę wojskową na ul. Floriańskiej. W wydarzeniu weźmie udział blisko trzystu aktorów i statystów w strojach z epoki.

fot. M.F./MHMG

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: