Na ratunek dokumentacji technicznej ORP "Wicher" i "Burza"

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz firma Thales podpisały 30 marca 2017 r. porozumienie, w ramach którego firma przekaże środki na rekonstrukcję dokumentacji zdawczej kontrtorpedowców ORP „Wicher” i ORP „Burza”.

W ramach współpracy Thales dofinansuje prace konserwatorskie pierwszego z dwunastu albumów dokumentacji zdawczej kontrtorpedowców ORP „Wicher” i ORP „Burza” z przełomu lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Stanowią one cenną pamiątkę, były bowiem integralną częścią protokołu odbioru obydwu okrętów z francuskiej stoczni. Albumy zawierają po około 100 arkuszy rysunków technicznych poszczególnych mechanizmów, instalacji maszynowni i uzbrojenia oraz kadłuba i jego elementów konstrukcyjnych. Pierwszym albumem przeznaczonym do konserwacji jest:

WICHER et BURZA CONTRE-TORPILLEURS DE 1540 TONNEAUX. ATLAS DES DESSINS DE ARTILERIE ET TORPILLES, CHANTIERS NAVALS FRANCAIS, 1931.

ORP „Wicher” to pierwszy polski niszczyciel. We wrześniu 1939 roku pozostał na Bałtyku. Przez trzy dni i noce walczył z niemieckim lotnictwem. Rankiem 3 września stoczył wraz z ORP „Gryf” i helską baterią cyplową walkę z zespołem niemieckich niszczycieli. Kilka godzin później rozpoczął swoją ostatnią bitwę. - Jednym z bezcennych artefaktów jest dokumentacja techniczna z czasów jego budowy. Dwanaście znajdujących się w Muzeum Marynarki Wojennej ksiąg wymaga konserwacji. To kosztowne zabiegi, które są jednak niezbędne, by historyczne dokumenty nie uległy zniszczeniu. Jesteśmy wdzięczni firmie Thales za przekazanie środków na konserwację pierwszej z ksiąg. To piękny gest, który wspomoże Muzeum w zachowaniu przeszłości dla przyszłości – mówi Tomasz Miegoń, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Paweł Piotrowski, prezes Zarządu Thales Polska zwraca uwagę, iż historia okrętów to jeden z przykładów wojskowej współpracy między Polską a Francją. - Grupa Thales jest obecna na całym świecie. Swoją działalność opieramy na innowacyjnych technologiach oraz najnowocześniejszych rozwiązaniach, które m.in. zaimplementowaliśmy na okrętach klasy Orkan. Militarna współpraca pomiędzy Polską, a Francją rozwija się od wieków. Wsparcie Muzeum Marynarski Wojennej jest drobnym ukłonem dla historii oraz wielowiekowej współpracy pomiędzy krajami. Odnowiona archiwalna dokumentacja przybliży zwiedzającym muzeum ówczesne technologie – dodał Paweł Piotrowski, prezes Thales Polska Sp. z o.o.

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni od 1953 roku przez kilkadziesiąt lat działało jako Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego. W listopadzie 2012 roku otwarta została siedziba muzeum przy ul. Zawiszy Czarnego 1 B. Instytucja gromadzi zabytki kultury, związane z historią i tradycją Marynarki Wojennej. Na trzech kondygnacjach ekspozycyjnych można oglądać modele okrętów, pamiątki, medale, mundury i ordery oraz archiwalne fotografie. Ponadto na ORP „Błyskawica”, okręcie-muzeum zacumowanym przy Nabrzeżu Pomorskim (Skwer Kościuszki) w Gdyni, można oglądać wystawę poświęconą historii niszczyciela oraz historii polskiej Marynarki Wojennej. Muzeum MW posiada także bogaty i różnorodny zbiór broni i uzbrojenia morskiego.

O Thales

Thales jest światowym liderem technologicznym na rynku lotniczym i kosmicznym, transportowym oraz obronnym i bezpieczeństwa. W 2015 roku grupa Thales odnotowała sprzedaż w wysokości 14 miliardów euro, zatrudniając 62 000 pracowników w 56 krajach. Dzięki 25 000 inżynierów i naukowców, Thales ma unikalną zdolność do projektowania, tworzenia i wdrażania urządzeń, systemów i usług, które spełniają najbardziej złożone wymogi bezpieczeństwa. Thales ma wyjątkowe międzynarodowe doświadczenie. Prowadzi działalność na całym świecie współpracując z klientami i lokalnymi partnerami.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: