O grzywnach i łutach oraz jak czytać znaki na srebrach w MHMG

Większość przedmiotów srebrnych z jakimi mamy do czynienia jest opatrzona drobnymi znaczkami umieszczonymi zwykle w mało eksponowanym miejscu. Choć są niepozorne przekazują one szereg cennych informacji – np. o autorze dzieła, miejscu i czasie wykonania, jakości użytego srebra, a czasem także skomplikowanych losach przedmiotu…

Na warsztatach uczestnicy dowiedzą się jakie były dawne sposoby określania próby srebra i po co w ogóle znakuje się wartościowe przedmioty? Poznają także rodzaje znaków złotniczych, historyczne systemy oznaczania sreber i zasady znakowania w urzędach państwowych wprowadzane od XIX w. W części warsztatowej - z użyciem lupy i fachowej literatury – uczestnicy warsztatu będą mieli okazję rozpoznawać różne przykłady znaków złotniczych na zabytkowych srebrach ze zbiorów Muzeum. Zgłoszenia prosimy przesyłać na adres mailowy: a.frackowska@mhmg.pl.

Zajęcia sa dedykowane dla grupy 15 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń. 

Kiedy?: 30.03.2017 r., godz .17:00.

Gdzie?: Ratusz Głównego Miasta Gdańska / Wielka Sala Wety

Wstęp wolny

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: