103 urodziny ambasador Józefy Krośnickiej

103 urodziny to nie byle co. Nic dziwnego, że wczoraj, w domu zamieszkiwanym przez 103 letnią panią ambasador Pruszcza Gdańskiego, było gęsto od gości.

Na urodziny przedwojennej absolwentki historii Uniwersytetu Warszawskiego, przybyły władze Pruszcza Gdańskiego i Trąbek Wielkich, oraz Powiatu Gdańskiego, lokalni księża i po prostu znajomi. Jubilatce życzono kolejnych lat w zdrowiu, którego Pani Józefie nie brakuje. Dowodem na to były anegdotki, którymi raczyła licznie zgromadzonych.

Pani Józefa urodziła się 18 marca 1914 roku w Pułtusku. Tuż przed wybuchem II wojny, ukończyła studia historyczne i filozoficzne na ówczesnym Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, by następnie podjąć pracę jako nauczycielka w gimnazjum męskim. Podczas wojny brała udział w tajnym nauczaniu i była aktywnym członkiem Armii Krajowej. Tuż po wojnie organizowała polskie nauczanie w alianckich strefach okupacyjnych w Niemczech. W latach pięćdziesiątych objęła stanowisko dyrektora w szkole w Sobowidzu, później przez wiele lat uczyła historii w Szkole Podstawowej nr 3 w Pruszczu Gdańskim.

Wychowała w tym czasie pięcioro dzieci, a na emeryturze poświęciła się pracy pisarskiej, przygotowując kilkanaście książek poświęconych historii Pruszcza Gdańskiego, Gdańska i okolic (m.in. trzytomowe wydanie W cieniu Gdańska). W 2010 roku została Ambasadorem Pruszcza Gdańskiego, w którym mieszka od przeszło pięćdziesięciu lat. Nadal aktywna, jeżeli tylko zdrowie pozwala, bierze udział w miejskich wydarzeniach i uroczystościach. Jest też autorytetem, który przez lata wielokrotnie zabierał głos w telewizji www.Polnocna.TV.
(Red.) fot.polnocna.tv

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: